Trending News

26 Απρ 2024
SLIDER

Κυρίαρχος στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός! (Βίντεο)

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκος κόντρα στη Μπαρτσελόνα για την όγδοη αγωνιστική της Turkish Airlines Euroleague. Το «τριφύλλι» επικράτησε των Καταλανών με  76-70 το βράδυ της Τετάρτης (21/11)  και έφτασε τις 5 νίκες, όσες έχουν και οι φιλοξενούμενοι.

Η σκληρή άμυνα των «πρασίνων» και η πίεση σε όλο το γήπεδο κράτησαν χαμηλά στο σκορ την Μπαρτσελόνα. Επιπλέον τα κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι παίκτες του Πασκουάλ, έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος. Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού προκάλεσαν… σεισμό στο ΟΑΚΑ και έσπρωξαν την αγαπημένη τους ομάδα στην επιτυχία!

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ντεσόν Τόμας (14π.)  έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Λάσμε και Μήτογλου.

Οι Σεραφέν (15π.) και Κούριτς (17π.) ξεχώρισαν για τους μπλαουγκράνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50,76-70

Το ματς:

Ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα ήταν αυτό της πρώτης περιόδου. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν… νωθροί στον αγωνιστικό χώρο και τα λάθη(6-4) ήταν εκείνα που κυριάρχησαν. Μόνο θετικό στοιχείο ήταν η αμυντική λειτουργία του τριφυλιού, που δεν επέτρεπε στους μπλαουγκράνα να φτάσουν εύκολα στο καλάθι. Νευρικοί και άστοχοι ήταν οι «πράσινοι» και χρειάστηκε να περάσουν περίπου εννιά λεπτά ώστε να σκοράρει το πρώτο τρίποντο ο Λεκαβίτσιους.

Ρυθμό απέκτησε η αναμέτρηση στη δεύτερη περίοδο. Ο Ντεσόν Τόμας είχε τρομερή αυτοπεποίθηση και αυτό βοήθησε τόσο τον ίδιο όσο και τον Παναθηναϊκό να φτάσουν τη διαφορά στους 11 πόντου (21-10) 08:38 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Την ίδια ώρα η ομάδα του Πέσιτς έδειχνε να βρίσκεται… εκτός γηπέδου. Μία τάπα του Κλαβέρ στον Παππά (05:34) έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση των Ισπανών, οι οποίοι επιτίθονταν κυρίως με τον Σεραφέν. Ο Γάλλος σκόραρε 9 πόντους μειώνοντας το σκορ σε 27-23.

Ο Τσάβι Πασκουάλ ζήτησε από τους παίκτες του να πιέσουν κι εκείνοι τον υπάκουσαν, εκείνοι τον υπάκουσαν και το σκορ ημιχρόνου έγραφε 34-25, χάρη σε μακρινό σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ.

Μουδιασμένος εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κούριτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων και με ένα απίστευτο «3point show» (3/3 τρίποντα σε 5 λεπτά) οδήγησε την ομάδα του στην ισοφάριση (42-42) στο 26ο λεπτό.  Η αναμέτρηση απέκτησε άγρια ομορφιά στο πλαίσιο ενός ντέρμπι, αντάξιου της προϊστορίας των δύο ομάδων. Οι εξέδρες του ΟΑΚΑ πήραν «φωτιά» με το δεύτερο μακρινό σουτ του Λάνγκφορντ στην εκπνοή της περιόδου.

Σε παράγοντα του αγώνα εξελίχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου! Ο νεαρός παίκτης σκόραρε 7 συνεχόμενους πόντους ενώ «κατέθεσε ψυχή στην άμυνα»  ωθώντας την ελληνική ομάδα να φτάσει στη μεγαλύτερη διαφορά (67-54) επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα αστοχούσε συνεχώς από τη γραμμή των 6,75 και ο χρόνος κυλούσε ευνοϊκά για τον Παναθηναϊκό. Επιπλέον οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο τρίλεπτο ώστε να φτάσουν στην πέμπτη τους νίκη.

Παναθηναϊκός: Τόμας 14, Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6, Παππάς 7, Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2 (0/2β., 1/9σ., 9ρ., 12ασ., 5λ.), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 7.

Μπαρτσελόνα: Σεραφάν 15 (5/7δ., 5/5β.), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/8σ.), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/6 τρίποντα), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.