Trending News

19 Νοέ 2019
SLIDER

Υποκλίθηκε στον Ολυμπιακό η «βασίλισσα»!

Τεράστια νίκη  πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ επί της Ρεάλ Μαδρίτης για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 88-83 της «βασίλισσας», βγάζοντας με  δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια τη δύσκολη διαβολοδβομάδα!

Οι παίκτες του Μπλατ, έχοντας εξαιρετική εικόνα σε άμυνα , παρά τα κενά διαστήματα που παρουσίασαν μόνο στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να πατήσουν τους Μαδριλένους στο ΣΕΦ, βάζοντας στοπ στο αήττητο ρεκόρ τους, καθώς η Ρεάλ μέχρι και σήμερα ήταν αήττητη στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.  Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι, έχοντας μικρό προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν μέχρι την τελευταία στιγμή για τη νίκη. Η αναμέτρηση πήγαινε από βολές σε βολές, με τον Γκος να βάζει τους τίτλους τέλους, διαμορφώνοντας το 88-83!

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο εξαιρετικός Γκος, ενώ ακολούθησε στο 20 ο Σπανούλης! Μίλησε στα κρίσιμα σημεία ο Στρέλνιεκς, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, ενώ θετική εικόνα για ένα ακόμα παιχνίδι είχε ο Λεντέι(12 π.). Τρομακτική άμυνα από τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος σκέπασε τη ρακέτα!

Από τους πρωταθλητές Ευρώπης, που έπαιζαν χωρίς τους Γιουλ, Αγιόν και Κούζμιτς, ο Κάρολ είχε 16 πόντους, με τον Καμπάτσο να βάζει άλλους 14 και να μοιράζει 13 ασίστ. Από κοντάκαι ο Ρούντι που έβαλε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 52-41, 65-65, 88-83

Η αναμέτρηση:

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένος, με τη Ρεάλ να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα. Ωστόσο οι παίκτες του Μπλατ ξύπνησαν γρήγορα  και με τους Γκος, Σπανούλη, Πρίντεζη να εκτελούν, σημείωσαν σερί 11-0, κάνοντας το 13-7! Στα τελευταία 3:00 σημειώθηκε και ένας… μίνι διαγωνισμός τριπόντων! Αρχικά ο Ρούντι μείωσε στους τέσσερις, ο Παπανικολάου απάντησε φέρνοντας ξανά τη διαφορά στους επτά, όμως οι Τέιλρο και ξανά ο Ρούντι, έφεραν στο καλάθι τη διαφορά 22-20. Οι ερυθρόλευκοι δεν ξαφνιάστηκαν και  έχοντας πατημένο το πόδι στο γκάζι, έναν ένα νέο σερί (7-0), κάνοντας το 29-22, το οποίο ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Και ξαφνικά μπλακ άουτ! Ο Ολυμπιακός μετά τους τρεις πόντους που πέτυχε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου, φέρνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (32-22), κατέβασε τον… γενικό! Η Ρεάλ με σερί 10-0 έφερε στα ίσα το ματς, με τους ερυθρόλευκους, για πέντε λεπτά να είναι απελπιστικά άστοχοι! Σε εκείνο το σημείο, μίλησε ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης! Έχοντας μετατραπεί σε… αυτόματο πυροβόλο, εκτέλεσε με τρία συνεχόμενα τρίποντα την άμυνα των Μαδριλένων,  ξυπνώντας την ομάδα του από τον λήθαργο! Τη σκυτάλη πήρε ο Γκος, ο οποίος βλέποντας το καλάθι σαν… βαρέλι, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων 52-41. Οι Σπανούλης και Γκος, ολοκλήρωσαν το ημίχρονο έχοντας ο καθένας από 16 πόντους.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και ούσα συγκεντρωμένη , με περισσότερη υπομονή στο επιθετικό της κομμάτι, κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους, ενώ ο Κάρολ, ο οποίος εκτελούσε από όπου έβρισκε, έφερε τη διαφορά μόλις στους τρεις πόντους, 55-52. Με τον Μιλουτίνοφ να καλύπτει τη ρακέτα σαν… δεινόσαυρος και τον Στρέλνιεκς να πετυχαίνει τρίποντο, έδωσε ανάσα στους ερυθρόλευκους, 58-52.  Ο Ολυμπιακός, με τους Σπανούλη –Γκος να έχουν σιγήσει,  είχε βγει εκτός ρυθμό, καθώς τα βρήκε σκούρα στην επιθετική άμυνα της Ρεάλ, η οποία από την πλευρά της, έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση ισοφάρισε το παιχνίδι, με καλάθι του Τέιλορ ένα λεπτόπριν το τέλος. Με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (65-65), στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρομακτική άμυνα, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπαικός κλείδωσε τους Μαδριλένους και με σερί 6-0, ήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, 71-65.  Έπρεπε να περάσουν 2:30, ώστε η Ρεάλ να πετύχει τους πρώτους της πόντους, με τις δύο εύστοχες βολές του Τόμπκινς. Οι παίκτες του Μπλατ έχοντας βρει εξαιρετικό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, με τον Λεντέι,  να διαμορφώνει με γκολ φάουλ το 76-68, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.  Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι, έχοντας μικρό προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν μέχρι την τελευταία στιγμή για τη νίκη. Η αναμέτρηση πήγαινε από βολές σε βολές, με τον Γκος να βάζει τους τίτλους τέλους, διαμορφώνοντας το 88-83!