Trending News

18 Απρ 2024
Αθλητικά

«Χρυσή» νίκη 1-0 της Εθνικής στο Ισραήλ

Nίκη-χρυσάφι με 1-0 πέτυχε η εθνική απέναντι στο Ισραήλ,στο κατάμεστο από 15,000 Ισραηλινούς,  γήπεδο «Μπλούμφιλντ»,για τα προκριματικά του EURO 2012.Με αυτή         την νίκη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε την α΄θέση  του ΣΤ΄ομίλου με  17 βαθμούς και κρατά στα δικά της χέρια στο να κρατήσει την πρώτη θέση.Ο επόμενος    αγώνας την Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου στην Λετονία θα κρίνει πάρα πολλά.Παράλληλα η εθνική       ομάδα παρέμεινε αήττητη  για 13ο παιχνίδι έχοντας προπονητή τον Φερνάντο Σάντος.

Το παιχνίδι στο α΄ημίχρονο ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να μην παρουσιάζουν τίποτα     το ιδιαίτερο.

Στο 5ο λεπτό οι Ισραηλινοί απείλησαν την εστία της εθνικής,αλλά με προβολή ο      Τοροσίδης έδιωξε την μπάλα κόρνερ.

Στο 23ο λεπτό η εθνική ομάδα επισκέφθηκε την εστία των Ισραηλινών,όταν το  γυριστό   σουτ του Σαλπιγγίδη, το έπιασε δύσκολα ο Αουάτ.

Στο β΄ημίχρονο η εθνική μπήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και είχε την κατοχή       της μπάλας.Έτσι στο 60ο λεπτό η υπεροχή μεταφράστηκε σε γκολ για την εθνική.Ο   Σωτήρης Νίνης με μια καταπληκτική προσπάθεια και αφού πέρασε 2 αμυντικούς  με σουτ  έκανε  το 1-0,όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ζάχαβι,Κοέν,Κιγιάλ,Καφέ,Κατσουράνη,  Σαλπιγγίδης,Τοροσίδης,Μανιάτης

Ισραήλ:Αουάτ,Σπούνγκιν,Ταουάτχα,ΜπενΧαϊμ,Γκέρσον,Κιγιάλ,Κοέν, Μπεναγιούν,Ζάχαβι, Σεχτέρ,Χεμέντ

Ελλάδα:Σηφάκης,Ζαραδούκας,Τοροσίδης,Α.Παπαδόπουλος,Κ.Παπαδόπουλος, Κατσουράνης,Καφές(41΄Μάκος),Καραγκούνης,Νίνης(76΄Φετφατζίδης), Σαλπιγγίδης(84΄Μανιάτης),Σαμαράς.