Trending News

16 Ιούν 2019
SLIDER

Τρελό τρίποντο και τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό!

Παλικαρίσια νίκη με 91-87 (80-80) στην παράταση πανηγύρισε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τρίτης (08/01) στο Σ.Ε.Φ. κόντρα στη Μπασκόνια για την 17η αγωνιστική της Turkish Airlines Euroleague.

Παρά την απώλεια του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος την τελευταία στιγμή ανέβασε υψηλό πυρετό με αποτέλεσμα να τεθεί εκτός μάχης, οι ερυθρόλευκοι έχοντας πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου, που σκόραρε ένα απίστευτο τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, και πρώτο σκόρερ τον Ζακ Λεντέι, διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 11-6 νίκες. Παράλληλα οι Βάσκοι έπεσαν στο 7-10.

Η σφιχτή άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου σε συνδυασμό με την καυτή ατμόσφαιρα των εξεδρών του Φαληρικού κλειστού χάρισαν μία σημαντική νίκη στους γηπεδούχους ενόψει του δύσκολου αγώνα που έρχεται την Πέμπτη (10/01) στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Κορυφαίος παίκτης του παιχνιδιού ήταν αναμφίβολα ο Κώστας Παπανικολάου που σκόραρε 22 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν οι Λεντέι (23πόντοι), Πρίντεζης (19π.) και Γκος (17π.). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βιλντόζα (19π.), Πουαγέ (17π.) και Χουέρτας (17π.)

Το παιχνίδι:

Εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ, η ισπανική ομάδα δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να επιβληθεί στο πρώτο μέρος. Οι βάσκοι μάλιστα πήραν προβάδισμα 7 πόντων (40-47)1΄30΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Βενσάντ Πουαριέ αποτελούσε την αιχμή του δόρατος για τον Περάσοβιτς καθώς κατάφερνε να σκοράρει με σχετική ευκολία απέναντι σε Μπόγρη και Λεντέι.

Έδεσαν την άμυνά τους οι ερυθρόλευκοι μετά την ανάπαυλα και με τη στήριξη του κόσμου ανέτρεψαν το εις βάρος τους 43-51 (08:43). Καθοριστική ήταν η συμβολή του Κώστα Παπανικολάου τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, ωστόσο η Μπασκόνια κατόρθωσε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ με 62-55 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Άγρια ομορφιά πήρε η αναμέτρηση στην τελευταία περίοδο! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9 πόντους (55-64)9 λεπτά πριν το τέλος, όμως οι Πειραιώτες δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν τόσο εύκολα και μείωσαν τη διαφορά στον ένα πόντο (67-68). Ο Λούκα Βιλντόζα πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους παγώνοντας προσωρινά το κλειστό του Φαλήρου. Χαρακτηριστικά θρίλερ είχαν τα τελευταία λεπτά του ματς όταν ο Ολυμπιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή και με το buzzer-bitter τρίποντο του Παπανικολάου έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο παράγοντας έδρα ήταν εκείνος που έκρινε το νικητή, όπως επίσης και ατσάλινη άμυνα των «ερυθρολεύκων».

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.), 91-87