Subscribe Now

Trending News

Τα cookies επιτρέπουν μια σειρά από λειτουργίες που ενισχύουν την εμπειρία σας στo now24.gr.
Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies, σύμφωνα με τις οδηγίες μας.
02 Απρ 2020
Auto-Moto

Το πρόγραμμα των αγώνων αυτοκινήτου του 2020

Η Επιτροπή Αγώνων (ΕΠ.Α.) της ΟΜΑΕ ανακοίνωσε τα Προγράμματα των Αγώνων Αυτοκινήτου του 2020. Συγκεκριμένα, για τα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα των Ράλλυ, Αναβάσεων, Ταχύτητας, ΣΟΑΑ Ενιαίου Skoda, HTTC, Dirt Games, Drag Racing, Drift και Δεξιοτεχνιών, τα προγράμματα της νέας αγωνιστικής χρονιάς είναι τα ακόλουθα:

56ο  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΡΑΛΛΥ 04-05 Απριλίου                             ΑΟΛΑΠ
  2. ΡΑΛΛΥ ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ 23-24 Μαΐου                                  ΑΛΑΛ
  3. ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 13-14 Ιουνίου                                ΟΜΑΕ
  4. ΡΑΛΛΥ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ 19-20 Σεπτεμβρίου                     ΑΣΜΑ
  5. ΡΑΛΛΥ START LINE 17-18 Οκτωβρίου                         START LINE

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 30-31 Μαΐου                                  ΛΑΒ
  2. ΑΧΑΙΟΣ 27-28 Ιουνίου                                ΑΟΠ
  3. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ 18-19 Ιουλίου                                ΕΛΕΤΑ
  4. ΔΕΘ 12-13 Σεπτεμβρίου                     ΑΟΘ
  5. ΚΡΗΤΗΣ 24-25 Οκτωβρίου                         ΑΟΚ
  6. ΠΑΛΑΔΙΟ 28-29 Νοεμβρίου                         START LINE

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΚΟΡΙΝΘΟΥ 21-22 Μαρτίου                             ΑΛΑ Κορινθίας
  2. ΗΛΕΙΑΣ 06-07 Ιουνίου                                ΑΣΜΑ Ηλείας
  3. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 05-06 Σεπτεμβρίου                     ΑΛΑ Καλαμάτας
  4. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 10-11 Οκτωβρίου                         ΑΟΛΑΠ
  5. ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΣΚΟΥΡΤΑ 07-08 Νοεμβρίου                         ΕΛΛΑΔΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ 11-12 Απριλίου                             ΑΟΘ
  2. ΑΛΜΥΡΟΥ 09-10 Μαΐου                                  ΟΜΑΘ
  3. ΦΙΛΙΠΠΟΣ 20-21 Ιουνίου                                ΛΑ Βέροιας
  4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ 18-19 Ιουλίου                                ΕΛΕΤΑ
  5. ΔΕΘ 12-13 Σεπτεμβρίου                     ΑΟΘ

ΡΑΛΛΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΑΙΓΙΟΥ 07-08  Μαρτίου                                        ΑΛΜΑ Αιγίου
  2. ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ 28-29 Μαρτίου                                        ΑΣΣΟΑΑ
  3. ΑΛΜΥΡΟΣ 09-10  Μαΐου                                             ΟΜΑΘ
  4. ΑΧΑΙΟΣ 27-28  Ιουνίου                                           ΑΟΠ
  5. ΑΛΑ 19-20  Σεπτεμβρίου                                ΑΛΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΒΑΝΤΕΣ 25-26  Απριλίου                            ΑΛΑ Χανίων
  2. ΑΝΑΒΑΣΗ ΒΡΑΧΑΣΙΟΥ 23-24  Μαΐου                                 ΑΟΚ
  3. ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΜΑΛΑΞΑ 19-20  Σεπτεμβρίου                    ΑΛΑ Χανίων
  4. ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ 24-25  Οκτωβρίου                        ΑΟΚ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι οκτώ (8) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΡΙΤΣΩΝΑ 11-12  Απριλίου               ΑΣΜΑ
  2. ΚΥΜΗ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ» 16-17  Μαΐου              START LINE
  3. ΔΙΟΝΥΣΟΣ 20-21  Ιουνίου                  ΕΛΛΑΔΑ
  4. ΟΜΑΛΟΣ 04-05  Ιουλίου                  ΑΛΑ Χανίων
  5. ΠΟΡΤΑΡΙΑ 05-06  Σεπτεμβρίου        ΛΑΒ
  6. ΠΙΤΙΤΣΑ 10-11  Οκτωβρίου           ΑΟΠ
  7. ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ 31-01  Νοεμβρίου           ΑΣΣΟΑΑ
  8. ΑΛΑΛ *(Θ.Α)                                     14-15  Νοεμβρίου           ΑΛΑΛ

*(Θ.Α)= Θα ανακοινωθεί ο τόπος εντός του Ιανουαρίου 2020

 ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ 04-05  Απριλίου                                        ΣΜΑ Βελβεντού
  2. ΚΟΡΥΛΟΒΟΣ 02-03  Μαΐου                                             ΟΦΑ Δράμας
  3. ΝΙΓΡΙΤΑ 23-24  Μαΐου                                             ΛΑΜΣ
  4. ΛΙΒΑΔΙ 13-14  Ιουνίου                                           ΑΟΘ
  5. ΒΛΑΣΤΗ 03-04  Οκτωβρίου                                    ΑΛ Πτολεμαίδος
  6. ΕΛΑΣΣΟΝΑ 07-08  Νοεμβρίου                                    ΛΑΜΚΕ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΖΑΚΥΝΘΟΣ 02-03  Μαΐου                                             ΑΛΕΖ
  2. ΤΣΑΚΩΝΑ 30-31  Μαΐου                                             ΑΛΑ Καλαμάτας
  3. ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ 18-19  Ιουλίου                                           START LINE
  4. ΚΑΡΥΣΤΟΣ 02-03  Οκτωβρίου                                    ΑΡΤΕΜΙΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ TAXYTHTAΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΜΕΓΑΡΑ 14-15  Μαρτίου                                        ΕΛΛΑΔΑ
  2. ΜΕΓΑΡΑ 25-26  Απριλίου                                        ΕΛΛΑΔΑ
  3. ΣΕΡΡΕΣ 06-07  Ιουνίου                                           ΕΛΛΑΔΑ
  4. ΜΕΓΑΡΑ 26-27  Σεπτεμβρίου                                ΕΛΛΑΔΑ
  5. ΜΕΓΑΡΑ 24-25  Οκτωβρίου                                    ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

Αγώνας Ταχύτητας Μέγαρα                  14-15 Μαρτίου                             2 αγώνες

Ραλλυ Σπρίντ Άγιος Μερκούριος         28-29  Μαρτίου                            2 αγώνες

Ανάβαση Ριτσώνας                                    11-12 Απριλίου                             2 αγώνες

Ανάβαση Κύμης                                           16-17  Μαΐου                                 2 αγώνες

Αγώνας Ταχύτητας Σέρρες                      06-07 Ιουνίου                                2 αγώνες

Ανάβαση Πορταριάς                                 05-06 Σεπτεμβρίου                     2 αγώνες

RALLY CUP ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΑΛΜΥΡΟΥ 09-10  Μαΐου                                             ΟΜΑΘ
  2. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 30-31  Μαΐου                                             ΛΑΒ
  3. ΑΧΑΙΟΣ 27-28 Ιουνίου                                            ΑΟΠ
  4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ 18-19  Ιουλίου                                           ΕΛΕΤΑ
  5. ΠΑΛΑΔΙΟ 28-29  Νοεμβρίου                                    START LINE

HELLENIC TIME TRIAL CHALLENGE – HTTC

Για την απονομή των τίτλων του HTTC, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

  1. ΜΕΓΑΡΑ 14–15  Μαρτίου                                       ΕΛΛΑΔΑ
  2. ΜΕΓΑΡΑ 25–26  Απριλίου                                       ΕΛΛΑΔΑ
  3. ΣΕΡΡΕΣ 06-07   Ιουνίου                                          ΕΛΛΑΔΑ
  4. ΜΕΓΑΡΑ 26–27  Σεπτεμβρίου                               ΕΛΛΑΔΑ
  5. ΜΕΓΑΡΑ 24–25  Οκτωβρίου                                   ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ – ΚΥΠΕΛΛΟ – ΕΠΑΘΛΑ  DIRT GAMES

Για την απονομή των τίτλων των DIRT GAMES, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ                                       28-29  Μαρτίου

2ος ΑΓΩΝΑΣ                                       23-24  Μαΐου

3ος ΑΓΩΝΑΣ                                       10-11  Οκτωβρίου

4ος  ΑΓΩΝΑΣ                                      31-01  Νοεμβρίου

5ος ΑΓΩΝΑΣ                                       28-29  Νοεμβρίου

Σημείωση: Οι ημερομηνίες αγώνων που θα προσμετρούν στα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα Ιστορικών αυτοκινήτων θα ανακοινωθούν εντός των επομένων ημερών.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΓΩΝΩΝ 2020

DRAG RACING – DRIFT – ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΕΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRAG RACING

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΑΓΡΙΝΙΟ 07-08  Μαρτίου                                        ΑΣΗ
  2. ΤΥΜΠΑΚΙ 11-12  Απριλίου                                        ΑΣΗ
  3. ΣΕΡΡΕΣ 09-10  Μαΐου                                             ΛΕΝΟΕ
  4. ΑΓΡΙΝΙΟ 13-14  Ιουνίου                                           ΑΣΗ
  5. ΣΕΡΡΕΣ 12-13  Σεπτεμβρίου                                ΛΕΝΟΕ
  6. ΑΓΡΙΝΙΟ 24-25  Οκτωβρίου                                    ΑΣΗ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRIFT

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΠΕΙΡΑΙΑΣ 04-05  Απριλίου                                        ΑΣΗ
  2. ΝΕΟ ΡΥΣΙΟ 09-10  Μαΐου                                             ΑΣΠΙΣ
  3. ΛΟΥΤΡΑΚΙ 06-07  Ιουνίου                                           START LINE
  4. ΚΑΤΑΚΟΛΟ 12-13  Σεπτεμβρίου                                ΑΣΜΑ Ηλείας
  5. ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ 10-11  Οκτωβρίου                                    ΑΣΗ
  6. ΜΕΓΑΡΑ 14-15  Νοεμβρίου                                    START LINE

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΕΠΑΘΛΟ DRIFT & GP

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΣΕΡΡΕΣ 04-05  Απριλίου                                        ΛΑΜΣ
  2. ΣΕΡΡΕΣ 30-31  Μαΐου                                             ΛΑΜΣ
  3. ΣΕΡΡΕΣ 04-05  Ιουλίου                                           ΛΑΜΣ
  4. ΣΕΡΡΕΣ 26-27  Σεπτεμβρίου                                ΛΑΜΣ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι επτά(7) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ                                       07-08  Μαρτίου                                        ΛΑΜΣ

2ος ΑΓΩΝΑΣ                                       28-29 Μαρτίου                                         ΣΜΑΒ

3ος ΑΓΩΝΑΣ                                       09-10  Μαΐου                                             ΣΜΑΚ

4ος ΑΓΩΝΑΣ                                       30-31  Μαΐου                                             ΑΛΕΞ

5ος  ΑΓΩΝΑΣ                                      05-06  Σεπτεμβρίου                                ΟΦΑ Δράμας

6ος ΑΓΩΝΑΣ                                       26-27  Σεπτεμβρίου                                ΧΩΜΑ

7ος ΑΓΩΝΑΣ                                       31-01  Νοεμβρίου                                    ΛΑΜΣ

 

 

 

 

 

Related posts