Trending News

14 Οκτ 2019
SLIDER

Τεράστια νίκη ο ΠΑΟΚ- Άνετος ο Ολυμπιακός – «Θρίλερ» στο ΟΑΚΑ! (Βίντεο)

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Super League έκανε ο ΠΑΟΚ! Εύκολα επικράτησε στη Λειβαδιά ο ανανεωμένος Ολυμπιακός, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε με το βαθμό από το Ολυμπιακό Στάδιο η Ξάνθη. Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώνεται απόψε η 16η αγωνιστική.

Στην Τρίπολη ο πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα, ΠΑΟΚ καλούνταν να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας από τον Ολυμπιακό (+8), λίγες ημέρες από τη μεταγραφή του Πρίγιοβιτς στην Αλ Ιτιχάντ. Πιο δύσκολα απ’ ότι μαρτυρά το τελικό σκορ (0-3) έκανε το καθήκον του ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Το πρώτο ημίχρονο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα, φάσεις εκατέρωθεν, δοκάρι και ένα ακυρωθέν τέρμα. Οι παίκτες του Ρασβάν Λουτσέσκου ανέβασαν στροφές μετά την ανάπαυλα και πήραν το πολυπόθητο διπλό χάρη στα τέρματα των Βιεϊρίνια (65΄), Μαουρίσιο (69΄) και αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σοβαρός και συγκεντρωμένος εμφανίστηκε στη Λειβαδιά ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εύκολα με 2-0 του Λεβαδειακού.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν τους γηπεδούχους και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο έβδομο λεπτό με τον Κώστα Φορτούνη. Το γεγονός αυτό δεν εφησύχασε τους παίκτες του Μάρτινς, οι οποίοι εξακολουθούσαν να φτάνουν με αξιώσεις στην εστία του Μπάγιτς.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πειραϊκός σύλλογος «καθάρισε» το ματς, όταν ο Γκερέρο με κεφαλιά έκανε το τελικό 2-0. Στη συνέχεια ο Πορτογάλος τεχνικός ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του δύσκολου και φορτωμένου προγράμματος που ακολουθεί!

Σπουδαίος αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ξάνθη, με τους Ακρίτες να φεύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο 97ο λεπτό. Τέσσερα γκολ, ανατροπές και έντονη συγκίνηση χάρισαν οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων!

Ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού η ομάδα του Γιώργου Δώνη, δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια με συνέπεια να το πληρώσει από τον «άγραφο νόμο» του ποδοσφαίρου… Ο Καντά έκανε το σουτ στο 19, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κάστρο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

«Γυάλιζε» το μάτι των πρασίνων στο δεύτερο ημίχρονο, από τα πρώτα λεπτά του οποίου έκλεισαν την Ξάνθη στην εστία της. Η πίεση του Παναθηναϊκού καρποφόρησε στο 48ο λεπτό όταν ο Μπουζούκης νίκησε τον Ζίβκοβιτς κι  έφερε το ματς στα ίσια.

Λίγα λεπτά πριν συμπληρωθεί το 70 λεπτό ο Κολοβέτσιος έκανε την ολική ανατροπή για του γηπεδούχους, παίρνοντας το ριμπάουντ από σουτ του Δώνη.

Η απειρία των γηπεδούχων ωστόσο τους στοίχισε δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς! Ο Χατζηγιοβάννης δεν κράτησε τη μπάλα 20 δεύτερα πριν τη λήξη, οι Ακρίτες έκλεψαν και σε σέντρα που επιχείρησαν κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κάστρο.