26 Οκτ 2021
SLIDER

Τα δοκάρια στέρησαν από την Εθνική μας την πρόκριση

Του Βαγγέλη Μαγκώνη

Μια βραδιά στην Στοκχόλμη που ξεκίνησε ιδανικά, μια βραδιά που για 45 λεπτά ήταν κάτι παραπάνω από ελπιδοφόρα, μετατράπηκε τελικά σε έναν άσχημο… εφιάλτη. Η εξαιρετική εθνική του πρώτου ημιχρόνου με τις πολλές τελικές και τα 2 δοκάρια (21′ Μασούρας και 39′ Παυλίδης) κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος.

Πάρα πολλά λάθη –και ατομικά και ομαδικά- τα οποία έδωσαν στη Σουηδία τη δυνατότητα να πετύχει δύο εύκολα γκολ, χωρίς να κάνει μια κλασσική ευκαιρία και να κάνει μεγάλο βήμα για να περάσει στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Η Ελλάδα, πλέον, έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για τη δεύτερη θέση. Πρέπει να νικήσει Ισπανία και Κόσοβο και να περιμένει «δώρο» από τη Σουηδία. Να νικήσουν οι Σκανδιναβοί μέσα στην Ιβηρική χερσόνησο τη «φούρια ρόχα». Κάτι που είναι πάρα πολύ δύσκολο και πλέον το όνειρο της διεκδίκησης ενός εισιτηρίου για το Κατάρ, έληξε άδοξα. Άδοξα διότι η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική.

Το ματς:

Η Ελλάδα έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Η ενδεκάδα του Φαν’τ Σιπ με τριάδα στην άμυνα και τρίτο στόπερ τον Τσιμίκα λειτούργησε πολύ καλά, ανασταλτικά. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο πρώτο 45λεπτο οι Σουηδοί επιχείρησαν μόλις ένα σουτ κι αυτό εκτός περιοχής με τον Φόρσμπεργκ (27′).

Με τον Βλαχοδήμο να μην έχει ουσιαστικά δουλειά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Αντίθετα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε συγκλονιστική εμφάνιση επιθετικά. Καλή κυκλοφορία της μπάλας και κατοχή της (55%-45%) πίεση ψηλά, κλεψίματα και αρκετές τελικές. Συνολικά είχε 8, εκ των οποίων οι 3 ήταν στο τέρμα. Βεβαίως, τα δύο δοκάρια.

Το πρώτο με τον Μασούρα στο 21′ και το δεύτερο με τον Παυλίδη στο 39′. Σε φάσεις που η Ελλάδα λειτούργησε εξαιρετικά, με σωστούς συνδυασμούς. Και τον Όλσεν να έχει την τύχη με το μέρος του, καθώς και στις δύο περιπτώσεις. Διότι δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, παρά μόνο να βλέπει την μπάλα να σταματά εκεί!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Σουηδία εμφανίστηκε αρκετά καλύτερη. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, άρχισαν να πιέζουν ψηλά και να απειλούν. Έστειλαν το μήνυμα στο 55′ με το σουτ του Όλσον και την επέμβαση του Βλαχοδήμου, για να έρθει το πέναλτι στο 59′. Η απερισκεψία του Μαυροπάνου που ανέτρεψε σχεδόν στην τελική γραμμή τον Ίσακ, στοίχησε στην Εθνική. Ο Στίλερ καταλόγισε το πέναλτι, ο Φόρσμπεργκ ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» και το σκορ έγινε 1-0 (59′). Σαν να μην έφτανε αυτό, δέκα λεπτά αργότερα (69′) ήρθε και το δεύτερο γκολ όπου έγιναν όλα λάθος.

Η αντίδραση στην άμυνα, οι θέσεις, η αδράνεια. Με τον Ίσακ να πετυχαίνει, τελικά, πολύ εύκολα το 2-0. Στο υπόλοιπο του ματς και παρά τις αλλαγές του Φαν’τ Σιπ, η Ελλάδα δεν απείλησε την εστία του Όλσεν. Το μοναδικό που συνέβη ήταν η αποβολή του Χατζηδιάκου στο 86′, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.