Trending News

23 Απρ 2021
Αθλητικά

Σαρωτικό πέρασμα από την Τρίπολη ο Άρης-Μοιρασιά στο Αγρίνιο (Βίντεο)

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο έπεσε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Super League, το βράδυ της Δευτέρας 11/02. Επιβλητικό πέρασμα από την Τρίπολη πραγματοποίησε ο Άρης, νικώντας 3-0 τον Αστέρα, γεγονός που τον φέρνει πιο κοντά στην… Ευρώπη. Υπέροχο παιχνίδι (2-2) στο Αγρίνιο, δίχως κερδισμένο. Η ΑΕΛ επέστρεψε από το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου και μοιράστηκε από ένα βαθμό με τον Παναιτωλικό.

«ΚαθΑΡΗσε» από το πρώτο ημίχρονο!

Υπόθεση… ενός ημιχρόνου ήταν για τον Άρη η χθεσινή αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη έκανε «πράγματα και θαύματα» στο πρώτο 45λεπτο, σκόραρε 3 τέρματα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Αρκάδες.

Σκόρερ της νίκης των «κίτρινων» ήταν οι Λάρσον στο 9ο λεπτό, με εξαιρετική προσωπική ενέργεια, Ντιγκινί στο 23΄, όταν πλάσαρε ιδανικά τον Παπαδόπουλο και Ματέο Γκαρσία στο 45+1 με κεφαλιά «ψαράκι» προ κενής εστίας.

Απόλυτη ικανοποίηση επικρατεί στις τάξεις των Θεσσαλονικιών, μιας και η ομάδα τους διατηρήθηκε στην 5η θέση με 32 βαθμούς, 4 παραπάνω από τον έκτο Παναθηναϊκό. Στην αντίπερα όχθη η κατήφεια και ο προβληματισμός δεν λέει να απομακρυνθεί από την Τρίπολη, διότι ο Αστέρας φιγουράρει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

«Ματσάρα»… δίχως νικητή!

Στη… μέση κάθισε η μπίλια στο Αγρίνιο, με τον Παναιτωλικό και την ΑΕΛ (2-2) να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, μετουσιώνοντας την υπεροχή τους σε 2 τέρματα. Ψυχωμένοι εμφανίστηκαν οι Θεσσαλοί μετά την ανάπαυλα, έφεραν τα πάνω-κάτω κι έχασαν σημαντική ευκαιρία για το σημαντικό τρίποντο.

Το σκορ άνοιξε ο Μάζουρεκ στο 24ο λεπτό, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Μπαΐροβιτς, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο τέρμα (42΄) για τον Παναιτωλικό, προερχόμενος από θέση οφσάιντ.

Αποφασισμένοι για τη μεγάλη ανατροπή εμφανίστηκαν οι «βυσσινί» στην επανάληψη και κατόρθωσαν να απαντήσουν ισάριθμες φορές στα 2 γκολ  των παικτών του Δέλλα. Στο 62΄ ο Ντέλετιτς με «συστημένη» σέντρα βρήκε στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας τον Φατιόν, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 1-2, ενώ στο 68΄ ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε άψογα το πέναλτι που καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Λιάβα στον Μπαργκάν και ισοφάρισε.

Απογοητευμένοι έφυγαν από τον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι, γνωρίζοντας ότι έχασαν σημαντική ευκαιρία να προσπεράσουν τον Παναθηναϊκό στην 6η θέση. Μετριασμένη χαρά στο στρατόπεδο των Λαρισαίων, διότι ο ένας βαθμός τους δίνει πνοή δίχως ωστόσο να τους απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.