Trending News

27 Νοέ 2020
Αθλητικά

Ρίβερ Πλέιτ – Μπόκα Τζούνιορς: Έγραψαν ιστορία οι «εκατομμυριούχοι» (Βίντεο)

Στην κορυφή της Λατινικής Αμερικής βρίσκεται από χθες (09/12) η Ρίβερ Πλέιτ! Οι «εκατομμυριούχοι» πραγματοποίησαν «μυθική» ανατροπή (3-1) στην παράταση και κατέκτησαν το 4ο Κόπα Λιμπερταδόρες της ιστορίας τους απέναντι στη μισητή Μπόκα Τζούνιορς.

Κορυφαίος παίκτης του παιχνιδιού ο Κιντέρο, που πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα. Η αποβολή του Μπάριος στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του τελικού.

Πέρασε σχεδόν ένας μήνας από την ολοκλήρωση του πρώτου αγώνα στο «Λα Μπομπονέρα» και… σαράντα κύματα ώστε να διεξαχθεί ο επαναληπτικός και πιο καθοριστικός στο ιστορικό «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» της Μαδρίτης. Τα θλιβερά γεγονότα που έλαβαν χώρα κατά την άφιξη της Μπόκα στο «Μονουμεντάλ» στις 24/11 οδήγησαν στην ματαίωση του δεύτερου τελικού και απασχόλησαν την παγκόσμια φίλαθλη γνώμη.

Το βράδυ της Κυριακής 10 Δεκέμβρη 2018 έμεινε στην αιωνιότητα! Δεκάδες χιλιάδες φίλαθλοι γέμισαν τις κερκίδες του γηπέδου τις Ρεάλ, ανάμεσά τους και αρκετοί αστέρες του «βασιλιά των σπορ», που περίμεναν καρτερικά να παρακολουθήσουν το σπουδαιότερο «superclasico» της τελευταίας 20ετίας.

Το παιχνίδι:

Με το άγχος να… κρατά δεμένα τα πόδια και των 22 ποδοσφαιριστών το πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε ιδιαίτερο θέαμα . Σκληρά μαρκαρίσματα, αστείρευτο πάθος και ελάχιστες ευκαιρίες ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στο πρώτο 45λεπτο. Οι «μιγιονάριος» είχαν μία ανούσια υπεροχή, ωστόσο η Μπόκα έφτανε με περισσότερες αξιώσεις την εστία του Αρμάνι.

Αρχικά προειδοποίησε με τον Πέρες στο 10΄και στο 30΄, για να έρθει η Τρίτη και… φαρμακερή φάση του 44ου λεπτού με τον Μπενεντέντο να σκοράρει και να δίνει προβάδισμα στους πρωταθλητές Αργεντινής.

Αποφασισμένοι να φέρουν τα πάνω- κάτω παρατάχθηκαν οι ποδοσφαιριστές τις Ρίβερ Πλέιτ στην επανάληψη. Ο Φερνάντες απείλησε (49′) και ο ίδιος, έπειτα από ιδανικό συνδυασμό, πέρασε παράλληλη στον Πράτο, που το τελείωσε με τη μία (68′), φέρνοντας το σκορ σε ισορροπία. Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ που οδήγησε τους δύο «αιωνίους» σε ημίωρη παράταση.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο αγώνας «σημαδεύτηκε» από την αποβολή του Μπάριος, που άφησε την Μπόκα με παίκτη λιγότερο.

Όλα αυτά σε συνδυασμό με την φανερή κόπωση των τυπικά φιλοξενούμενων έδειχναν να… γέρνουν την πλάστιγγα προς τους «μιγιονάριος».

Κάπου εκεί το λόγο πήρε ο Κιντέρο και με ασύλληπτο αριστερό βολέ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 110΄. Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν έμοιαζε ικανό να βγάλει… νοκ-άουτ τους παίκτες της Μποκα, που απείλησαν με δοκάρι του Ισκιέρδος λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Η φάση συνεχίστηκε με κόρνερ για την Μπόκα και τον πορτιέρο της Ανδράδα να ανεβαίνει για το… όλα για όλα. Και κάπως έτσι η εστία του έμεινε αδειανή, με τον Πίτι Μαρτίνες να τρέχει όλο το γήπεδο και να κάνει το 3-1, σκορπώντας συναισθήματα ηδονής στους νικητές και ατελείωτης πίκρας στους αντιπάλους.

Οι ενδεκάδες:

Ρίβερ Πλέιτ (Μαρσέλο Γκαγιάρδο): Αρμάνι, Μοντιέλ (73′ Μαγιάδα), Μαϊδάνα, Πινόλα Κάσκο, Ενσο Πέρες, Πόνσιο (58′ Κιντέρο), Παλάσιος (96′ Αλβαρες), Φερνάντες (11′ Σουκουλίνι), Πίτι Μαρτίνες, Πράτο

Μπόκα Τζούνιορς (Γκιγιέρμο Μπάρος Σκελότο): Ανδράδα, Ισκιέρδος, Μπουφαρίνι (111′ Τέβες), Μαγκαγιάν,Ολάσα, Νάντες, Μπάριος, Πέρες (89′ Γκάγο), Βίγια (96′ Χάρα), Παβόν, Μπενεντέτο (62′ Αμπιλα).