Trending News

19 Απρ 2024
Αθλητικά

Ραντεβού στο Άμστερνταμ Μπενφίκα και Τσέλσι

Φώναξε παρών η Μπενφίκα πήρε νίκη-πρόκριση επί της Φενέρμπαχτσε και εξασφάλισε θέση στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι, η οποία μετά από ένα χλωμό α’ μέρος ανέτρεψε την κατάσταση και νίκησε δεύτερη φορά την Βασιλεία για να κερδίσει το δικαίωμα να διεκδικήσει το δεύτερο σερί ευρωπαϊκό τρόπαιό της μετά το περσινό τσάμπιονς λιγκ.

Στη Λισαβόνα, οι “αετοί” προηγήθηκαν νωρίς με τέρμα του Γκαϊτάν (9′) και παρά την ισοφάριση των Τούρκων σε 1-1 με τον Κούιτ να ευστοχεί σε πέναλτι στο 23′, πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα με τον Καρντόσο (35′ και 66′) για να σφραγίσουν το εισιτήριο στο μεγάλο ραντεβού της Αμστερνταμ Αρένα σε δύο εβδομάδες!

Στο Λονδίνο, η Τσέλσι μπήκε υπέρ του δέοντος χαλαρά και οι Ελβετοί που έπαιξαν τα ρέστα τους, σκόραραν με τον Μοχάμεντ Σαλάχ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πήγαν με το 0-1 και ελπίδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, όμως, ο Τόρες στο 50′ και ο Μόουζες στο 52′ σκόρπισαν τα όνειρα της φετινής έκπληξης της διοργάνωσης, με τον Νταβίντ Λουίζ στο 59′ να ολοκληρώνει το έργο και να σφραγίζει το τελικό σκορ 3-1.