SLIDER

Πήρε την πρόκριση ο ΠΑΟΚ στο «θρίλερ» της Τούμπας-Στους «4» με «τεσσάρα» και ο Αστέρας! (Βίντεο)

Συμπληρώθηκαν τα τρία από τα τέσσερα κομμάτια του «παζλ» των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας, την Τετάρτη 27 Φλεβάρη. Ο κάτοχος του τροπαίου, ΠΑΟΚ, ξεπέρασε το εμπόδιο του αξιόμαχου Πανιωνίου στην ημίωρη παράταση, ενώ ο Αστέρας μπορεί να αγχώθηκε αλλά κατάφερε να αποκλείσει τον Εργοτέλη με δύο νίκες.

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-2 (2-1κ.δ.)

Ματς αυστηρώς απαγορευμένο για… καρδιοπαθείς πραγματοποιήθηκε στην Τούμπα, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Πανιώνιο. Ο «δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όταν ο Καμαρά έκανε το 2-2 κι έδωσε προβάδισμα στον «Ιστορικό», όμως κατάφερε να προκριθεί στους «4», χάρη στο μέταλλο που έβγαλαν οι παίκτες του και το αμφισβητούμενο πέναλτι με το οποίο έγινε το 4-2.

Έχοντας το πάνω χέρι από το 2-1 του πρώτου ματς, οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να χαλάσουν τις επιθέσεις των γηπεδούχων, περιμένοντας τους παίκτες του Λουτσέσκου πίσω από το μισό του γηπέδου.

Στο 32ο λεπτό ο Κότνικ αιφνιδιάστηκε, δεν μπλόκαρε την μπάλα με τον επερχόμενο Μπίσεσβαρ να ανοίγει το σκορ για τους πρωτοπόρους της Super League. Άμεση απάντηση έδωσαν οι «Νεοσμυρνιώτες», όταν ο Ντουρμισάι έκανε με κοντινή προβολή το 1-1, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το ατελείωτο «σφυρικόπημα» των ποδοσφαιριστών του «δικεφάλου», καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, απέδωσε καρπούς στο 82΄με κεφαλιά του Σβιντέρσκι. Με αυτόν τον τρόπο ισοφαρίστηκε το σκορ του πρώτο αγώνα (2-1), κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα μισάωρο της παράτασης.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του επιπλέον χρόνου ο Καμαρά «τρύπησε» τα δίχτυα του Πασχαλάκη κι έκανε το 2-2, «παγώνοντας» την Τούμπα.

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου κεφάλι στο ματς με τον Ακπόμ στο 114΄,για να κάνει το 4-2 από τα 11 βήματα ο Βιεϊρίνια, σε μία υπόδειξη στην οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι άνθρωποι του Πανιωνίου.

Έξαλλοι ήταν οι φιλοξενούμενοι με τα σφυρίγματα και τη συμπεριφορά του Σκουλά και των βοηθών του, με συνέπεια να αρνηθούν να κάνουν σέντρα μετά το τέρμα του ΠΑΟΚ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  4-1

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 4-1 του Εργοτέλη στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και σε συνδυασμό με τη νίκη του (0-1) στο Παγκρήτιο, έγινε η δεύτερη ομάδα μετά την ΑΕΚ, που θα συμμετάσχει στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το τέρμα της ισοφάρισης (1-1) των Κρητικών λειτούργησε σαν «ξυπνητήρι» για τους «Αρκάδες», οι οποίοι σκόραραν 3 τέρματα σε 14(!) λεπτά και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο νεαρός Γιάννης Μπαστιανός άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με εξαιρετικό τελείωμα, στο 9ο λεπτό. Με αυτό τα τέρμα οι παίκτες του Παράσχου απέκτησαν ισχυρότερο προβάδισμα για πρόκριση.

Από πλευράς τους οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη δεν είχαν καμία διάθεση να κλειστούν στην περιοχή τους και προσπάθησαν να ανεβάσουν ψηλά τις γραμμές τους. Έτσι στο 72ο λεπτό κατόρθωσαν να φέρουν στα ίσια την αναμέτρηση, με γκολ του Ιατρούδη.

Κάπου εκεί τη διαφορά έκανε η εμπειρία των «Αρκάδων», οι οποίοι έκαναν το 2-1 στο 79΄ με τον Αραβίδη και εν συνεχεία στο τελικό 4-1 με τους Καλτσά στο 89΄ και Φερνάντεθ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.