Trending News

26 Αυγ 2019
SLIDER

Ο Τάντιτς «σκότωσε» την ΑΕΚ-Επεισόδια στο ΟΑΚΑ! (ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Άγιαξ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι Ολλανδοί, που «πάτησαν» την «Ένωση» στο ΟΑΚΑ, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντούσαν Τάντιτς.

Στην επόμενη φάση προκρίθηκε και μαθηματικά ο «Αίαντας». Η σημαντική νίκη που πέτυχε απόψε (27/11) στην Αθήνα τον οδήγησαν στους 11 πόντους και πλέον διεκδικούν ακόμη και την πρωτιά του 5ου Ομίλου.

Κακό αγωνιστικό πρόσωπο παρουσίασε το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τη μπάλα και στα δύο ημίχρονα, ενώ έφταναν σπάνια στην εστία του Ονάνα.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι για τους Πρωταθλητές Ελλάδας τελειώνει μοιραία κάπου εδώ, καθώς μετρούν  πέντε ήττες ισάριθμα παιχνίδια, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στην τελευταία θέση του ομίλου, με μηδέν βαθμούς.

Το παιχνίδι:

Έλειψαν οι σημαντικές φάσεις τόσο από την «Ένωση» όσο κι από τον Άγιαξ στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα. Οι Ολλανδοί είχαν μία φλύαρη κατοχή(63% έναντι 37% της ΑΕΚ), κάνοντας επιθέσεις κατά κύριο λόγο από την αριστερή πτέρυγα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 23ο λεπτό όταν ο Ντε Λιχτ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο η  μπάλα πέρασε ψηλά από την εστία του Μπάρκα. Χωρίς στόχο κατέληξε το φάουλ του Ντόλμπεργκ στο 28΄.

Από πλευρά της η ΑΕΚ πάτησε την περιοχή του «Αίαντα» στο 44ο λεπτό όμως ο Πόνσε δεν υποδέχθηκε όπως θα έπρεπε την μπάλα, με τον Ονάνα να πέφτει και να σώζει την εστία του. «Ακίνδυνη» ουσιαστικά η πρωταθλήτρια Ελλάδος με το πρόβλημα να εντοπίζεται στον άξονα.

Αποφασισμένος να πιέσει και να πετύχει γρήγορο τέρμα εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Πέρασαν 63 λεπτά ώστε γίνει η πρώτη τελική προσπάθεια στο στόχο. Ο Βαν Ντε Μπεκ έκανε την προβολή, έπειτα από σέντρα του Τάντιτς, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι!

Τον γόρδιο δεσμό για τον Άγιαξ έλυσε ο Τάντιτς από το σημείο του πέναλτι στο 68ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φαν Ντε Μπεκ η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Λιβάγια. Ο Όλιβερ καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Κροάτη.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του πρώτου τέρματος ήρθε και το δεύτερο από τον Σέρβο επιθετικό, στο 72ο λεπτό, βάζοντας τέλος στις ελπίδες της «Ένωσης» για κάτι θετικό.

Η είσοδος του Μπογέ έφερε την πρώτη τελική προσπάθεια της ΑΕΚ στο αντίπαλο τέρμα. Ο Αργεντίνος επιθετικός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε με δύναμη όμως ο Ονάνα απέκρουσε εντυπωσιακά.

ΑΕΚ (Μ.Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Άλεφ, Γκάλο(72΄Μπογέ), Λιβάγια, Μάνταλος(78΄Κλωναρίδης) , Πόνσε (81΄Γιακουμάκης)

Άγιαξ(Ε.Τ.Χαγκ) : Ονάνα, Μαζράουι (81΄Κρίστενσεν), Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Βομπερ, Φ.Ντε Γιονγκ, Σονε, Βαν Ντε Μπεκ(85΄Λαμπγιαντ), Τάντιτς, Ντόλμπεργκ(62΄Χούντελαρ), Νέρες

Επεισόδια πριν τη σέντρα!

Εκτός από τους δρόμους της Αθήνας, τα επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς της ΑΕΚ και του Άγιαξ, συνεχίστηκαν και μέσα στο ΟΑΚΑ!

Περίπου μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα, άγρια επεισόδια σημειώθηκαν στις κερκίδες των οπαδών του Άγιαξ Πιο συγκεκριμένα, οπαδοί των γηπεδούχων έκαναν επίθεση προς τους Ολλανδούς.

Εκείνη τη στιγμή, ξεκίνησε ένας πόλεμος με βόμβες μολότοφ και αντικείμενα κάθε είδους!

Οι δυνάμεις το ΜΑΤ έκαναν χρήση χημικών και μπήκαν στην κερκίδα που βρισκόντουσαν οι οπαδοί του  Άγιαξ. Στην κερκίδα των Ολλανδών έπεσε άγριο ξύλο, ενώ μετά από περίπου 20 λεπτά, τα πνεύματα ηρέμησαν.

Το πανό της οργής!

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, οπαδοί της ΑΕΚ ανάρτησαν πανό, το οποίο ήταν γραμμένο στα αγγλικά και είχε μήνυμα οργής προς τον Άγιαξ αλλά και στην Uefa.

Το μήνυμα αναφερόταν στα χθεσινά επεισόδια που έγιναν στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, αλλά  και ότι η ολλανδική ομάδα έχει ανάμειξη σε οικονομικά σκάνδαλα με offshore εταιρείες, ζητώντας εξηγήσεις από FIFA και UEFA.

Από τα μεγάφωνα του γηπέδου ζητήθηκε να κατέβει το πανό, το οποίο απομακρύνθηκε μετά από περίπου 25 λεπτά.