Trending News

19 Απρ 2024
SLIDER

Ο Ρούντι «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό!

Με τρίποντη βόμβα του Ρούντι στην εκπνοή του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 74-73 του Παναθηναϊκού, για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από αυτή την ήττα, η οποία ήρθε ύστερα από έξι συνεχόμενες νίκες, το τριφύλλι δεν κατάφερε να κλειδώσει και μαθηματικά της είσοδό του στα playoffs.

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο φέρνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους, όμως η κακή εικόνα που έδειξε στις δύο τελευταίες περιόδους αλλά και η αστοχία, έδωσαν το δικαίωμα στους Ισπανούς να αποδράσουν από το ΟΑΚΑ, με… σκοτωμένο τρίποντο του Ρούντι.

Κορυφαίοι για το τριφύλλι οι Καλάθης και Λάνγκφορντ, οι οποίοι πέτυχαν από 14 πόντους.

Το παιχνίδι:

Με τον Καλάθη να κρατάει ξανά στα χέρια του την μπαγκέτα του μαέστρου, ο Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός στο πρώτο δεκάλεπτο. Με άμυνα που έσπαγε κόκαλα και… μυαλωμένες επιθέσεις, οι πράσινοι κατάπιαν τη Ρεάλ, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα στους 18 πόντους στην ολοκλήρωση της περιόδου (32-14), και τους περισσότερους παίκτες του Πιτίνο να έχουν επαφή με το καλάθι. Στη δεύτερη περίοδο, το τριφύλλι έδειξε μια χαλάρωση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί, με αποτέλεσμα να μειώσουν στους 9 (35-26). Παρόλα αυτά οι πράσινοι κατάφεραν να σφίξουν την άμυνα τους από τα μέσα της περιόδου και να φέρουν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων το τέλος του ημιχρόνου (45-39).

Ο Παναθηναϊκός υπέστη ένα μικρό μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο. Γεγονός που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η «βασίλισσα»και με τον Γιουλ να… βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι, η διαφορά έπεσε ακόμα και στους 5, (54-49). Παρόλα αυτά, οι πράσινοι έδειξαν ψυχραιμία και κατάφεραν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα. Το τριφύλλι πάτησε γκάζι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφιο πόντο, όμως η Ρεάλ με ένα δικό της ξέσπασμα μείωσε μόλις στους 2, 71-69, στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα. Τελικά αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Ισπανοί, καθώς με τρίποντο του Ρούντι στο τέλος πήραν τη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.