Trending News

19 Απρ 2024
SLIDER

Ο Ολυμπιακός λύγισε την Εφές!

Σπουδαία νίκη με 88-81 πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας μυαλωμένο μπάσκετ,  λύγισαν στα τελευταία λεπτά τη μαχητική Εφές, και έκαναν ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την είσοδό τους στην οκτάδα, ενώ ανοιχτός παραμένει και ο δρόμος για την είσοδο στις θέσεις που δίνουν το πλεονέκτημα.

Ηγετική εμφάνιση για την ομάδα του Μπλατ πραγματοποίησε ο Άλεξ Τουπάν. Καθοριστικός ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που έβαλε από νωρίς στα «καλάθια» τους Ντάνστον και Πλάις.

Από τους Τούρκους ξεχώρισαν οι συγκλονιστικοί Μίσιτς και Λάρκιν.

Το παιχνίδι:

Ονειρικά ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός, παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ, γεγονός που του έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί ακόμα και με 15 πόντους (23-8), 2:11 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Οι ερυθρόλευκοι χτυπούσαν κυρίως κάτω από την ρακέτα, έχοντας σε αρκετά καλή κατάσταση τον Μιλουτίνοφ. Η Εφές ισορρόπησε γρήγορα τη διαφορά, έχοντας σε τρομερή βραδιά τους Λάρκιν και Μίσιτς. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, πλησιάζοντας τον Ολυμπιακό στο καλάθι, (32-30, 4:20 πριν το τέλος του ημιχρόνου). Σε απόσταση αναπνοής οδηγήθηκαν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια (48-46) χάρη στο buzzer beater του Λάρκιν.

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού έκανε και πάλι… την εμφάνιση του, με συνέπεια οι παίκτες του Αταμάν να περάσουν δύο φορές μπροστά στο σκορ με διαφορά πέντε πόντων (53-58 και 55-61). Αρκετά νευρικοί στην επίθεση οι ερυθρόλευκοι, έκαναν συνεχόμενα λάθη στην αρχή της τρίτης περιόδου. Σε… τεντωμένο σχοινί ήταν η κρίσιμα τέταρτη και τελευταία περίοδος, με τις δύο ομάδες να οδεύουν πόντο-πόντο. Κάπου εκεί, ο Άλεξ Τουπάν σήκωσε στον «αέρα» τις εξέδρες του ΣΕΦ. Η άμυνα του Ολυμπιακού έτρωγε σίδερα στα τελευταία λεπτά, και μαζί με τη στήριξη του κόσμου, ήρθε η πολυπόθητη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81