Trending News

13 Νοέ 2019
SLIDER

Ναυάγησε και τώρα… τρέχει ο Ολυμπιακός! (Βίντεο)

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μπαρτσελόνα, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 55-76 στο Σ.Ε.Φ. Μία από τις πιο άσχημες βραδιές της φετινής αγωνιστικής περιόδου ήταν αυτή της Πέμπτης 31 Γενάρη, όπου το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ έπεσε στο 12-9. Μάλιστα οι μπλαουγκράνα μαζί με τη νίκη κάλυψαν και τη διαφορά των 9 πόντων του πρώτου αγώνα στη Βαρκελώνη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 12-9.

Φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κρις Σίνγκλετον, που σκόραρε 18 πόντους (5/8 τρίποντα) και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν το «πρώτο βιολί» της Μπαρτσελόνα και μαζί με τους Χάνγκα (11π.), Τόμιτς (10π.) και Πάνγκος (9.π) οδήγησαν τους Καταλανούς στο θρίαμβο. Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γιάνις Στρέλνιεκς πέτυχαν 13 πόντους όντας οι μοναδικοί από τους παίκτες του Ολυμπιακού, που ξεχώρισαν.

Καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του αποτελέσματος έπαιξε η «τραγική» εικόνα του φαληρικού συλλόγου στο πρώτο δεκάλεπτο (6-27), την οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι. Επιπλέον σημαντικό στοιχείο, που επηρέασε το σκορ ήταν τα 12 επιθετικά (35 σύνολο) ριμπάουντ, που μάζεψαν οι παίκτες του Πέσιτς.

Αρκετά κουρασμένοι Σπανούλης και Πρίντεζης δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν, όσο ήθελαν την ομάδα τους. Ήθελε όμως δεν μπορούσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό ο Κώστας Παπανικολάου, με τον τραυματισμό του να τον αφήνει εντός παρκέ για μόλις 02:09 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 6-26, 28-38, 40-55, 55-76

Το παιχνίδι:

Πιο νευρικοί από ποτέ, εμφανίστηκαν οι παίκτες του Μπλατ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν το χειρότερο τους κατά τη διάρκεια της σεζόν. Οι «μπλαουγκράνα» έπαιζαν σκληρή άμυνα και πίεζαν σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν ακόμη και με 21 πόντους διαφορά (6-27) 16΄΄ πριν το τέλος της περιόδου.

Σαν… ηφαίστειο άρχισε να ξυπνάει, με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα επί μέρους 15-0, πλησίασαν την Μπαρτσελόνα στο 21-27, περίπου 4 λεπτά (03:51) πριν η κόρνα της γραμματείας στείλει τους δύο αντιπάλους στα αποδυτήρια. Σε εκείνο το σημείο του ματς η αστοχία των Πειραιωτών από τα 6,75μ. δεν τους επέτρεψε να μειώσουν ακόμα περισσότερο κι έτσι το ημίχρονο έληξε με 28-38 υπέρ των Καταλανών.

Όσα έχτιζε με την αμυντική του λειτουργία… τα γκρέμισε με τα άσχημα ποσοστά του στον επιθετικό τομέα ο «έφηβος». Οι καλαθοσφαιριστές του Πέσιτς έπεφταν με «μανία» πάνω στη μπάλα, ο Σίγκλετον δεν έχανε σουτ από τη γραμμή του τρίποντου κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με +15 (40-55), ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.

Ανήμποροι να βρουν λύσεις και στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι», έβλεπαν τους Πάνγκος, Χάνγκα και Σεραφέν να φτάνουν με σχετική ευκολία στη ρακέτα τους και τη διαφορά να αυξάνεται. Κάπου εκεί Μπλατ και καλαθοσφαιριστές του Ολυμπιακού άρχισαν να σκέφτονται το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ, καθώς τόσο η κόπωση όσο και η νευρικότητα εκμηδένιζε κάθε ελπίδα για μείωση της διαφοράς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Τουπάν 4 (1), Σπανούλης 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τίμα 1, Μιλουτίνοβ 11 (3/3 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 8, Πάνγκος 9 (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, κανένα λάθος), Σίνγκλετον 18 (5/8 τρίποντα), Χάνγκα 11 (1), Μπλάζιτς 8 (2), Ερτέλ 7, Οριόλα 2, Κούριτς, Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 10