Trending News

15 Νοέ 2018
SLIDER

«Μπλακ άουτ» και… συντριβή για τον Ολυμπιακό!

Βαριά ήττα με 99-75 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αρμάνι στο ΣΕΦ , για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση, στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, όπου εκεί δέχτηκαν συνολικά 55 πόντους, έδωσαν την ευκαιρία στους Ιταλούς, οι οποίοι έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, να αποδράσουν από το ΣΕΦ με ένα σπουδαίο διπλό!

Οι λανθασμένες επιλογές στην επίθεση, η έλλειψη δημιουργίας αλλά και η κακή αμυντική συμπεριφορά, ήταν τα στοιχεία που στέρησαν στην ομάδα του Μπλατ τη νίκη.

Από τους ερυθρόλευκους, ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Πρίντεζη να έχει 13, και τους Βεζένκοβ-Μάντζαρη να ακολουθούν με 12 πόντους.

Σε τρομακτική βραδιά βρέθηκε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκαν και οι Νέντοβιτς (20 π.) και Μίτσοβ (19π.)

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99

————–

Η αναμέτρηση:

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως το περιμέναμε. Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η Αρμάνι είχαν γρήγορο ρυθμό! Οι ερυθρόλευκοι έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Μιλουτίνοφ, έβρισκαν το δρόμο προς  το καλάθι, ενώ παράλληλα ο Σέρβος σέντερ είχε μεταμορφωθεί σε γίγαντας, μαζεύοντας  τα ριμπάουντ. Συνεχιστές  του Μιλοτίνουφ ήταν οι Πρίντεζης και Μάντζαρης, ο οποίοι πήραν τη σκυτάλη και με δικούς τους πόντους έδωσε μικρό προβάδισμα στους Πειραιιώτες. Από την άλλη πλευρά, η Αρμάνι έχοντας σε δαιμονισμένη μέρα  τον Μίτσοβ, ο οποίος μέσα σε οκτώ λεπτά είχε πετύχει ο8 πόντους, είχε κωλύσει σαν… βδέλλα στους γηπεδούχους. Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τους ερυθρόλευκους να έχουν προβάδισμα δύο πόνων (26-24) στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Η Αρμάνι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ (1-5), και βρέθηκε μπροστά με 29-31. Ωστόσο η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με… συνοπτικές διαδικασίες, έκανε το 33-31. Το παιχνίδι πήγαινε χέρι-χέρι, με την ομάδα του Μπλατ να παίρνει σκορ από όλους τους παίκτες ου έριξε στο παρκέ. Δύο λεπτά πριν την λήξη της δεύτερης περιόδου, η Αρμάνι έσφιξε την άμυνα της και με τον Τζέιμς να… πυροβολεί, κατάφερε ννα προηγηθεί με επτα (37-44), τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να πετυχαίνουν δύο συνεχόμενα καλάθια, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 41-44 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Φουριόζος! Με το πόδι στο γκάζι, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 9-0 και με καλάθι του Πρίντεζη στο 7:33 της τρίτης περιόδου έφερε το προβάδισμα ξανά στα χέρια του(46-44).  Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν επιθετική άμυνα, όμως η Αρμανι έμενε  μέσα στο παιχνίδι, με πρωταγωνιστή τον Νέντοβτις, ο οποίος εκτός από συνεχόμενους πόντους μοίραζε ασίστ και στους συμπαίκτες του. Γεγονός που το μαρτυράει και το εκ νέου προβάδισμα των Ιταλών με 9 πόντους (57-66). Η ομάδα του Μπλατ έχοντας σε κακή στιγμή τον Βασίλη Σπανούλη αλλά και με τους παίκτες να έχει πάθει μπλακ άουτ στο δημιουργικό κομμάτι, δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην άμυνα της Αρμάνι, που εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός και με τρίποντο του Τζέρελς έκανε το  59-71, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ολυμπιακός είχε υποστεί μπλακ άουκ και η Αρμάνι έβλεπε σαν… βαρέλι το καλάθι. Με τους περισσότερους παίκτες των Ιταλών να βρίσκονται σε αρκετά καλή κατάσταση και τους Πειραιώτες να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στα μετόπισθεν, το παιχνίδι έγερνε πλέον προς την πλευρά των φιλοξενούμενοι, καθώς η διαφορά είχε φτάσει στους 14 (67-81). Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι παίκτες της Αρμάνι είχαν βρει ρυθμό και δεν σταματούσαν. Όλα πλέον είχαν κριθεί και ο Τζέιμς με το τελευταίο σουτ του αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 99-75.