Trending News

13 Αυγ 2022
Αθλητικά

Μουντιάλ: Την πρόδωσε η άμυνα της…

Τρεις αδράνειες της άμυνας, ήταν αρκετές για να δώσουν τη νίκη στην Κολομβία με 3-0 απέναντι στην Εθνικής Ελλάδας.

Γράφει ο Άγγελος Ζάχος

Σίγουρα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπορούσε να πάρει κάποια θετικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα του στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, όμως τα λάθη στην αμυντική λειτουργία, που θεωρείτε το δυνατό στοιχείο της ομάδας, έδωσαν το δικαίωμα στην Κολομβία να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Το σκορ, δεν αντιπροσωπεύει με τίποτα την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς η Εθνική μας ήταν πιο απειλητική σε σχέση με την αντίπαλη ομάδα.
Η ατυχία και τα άσχημα τελειώματα ήταν τα στοιχεία που στέρησαν από το συγκρότημα του Σάντος να ξεκινήσει με το δεξί στη διοργάνωση.
Μόλις στο πέμπτο λεπτό, η Εθνική βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο Αρμέρο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από ένα τυχερό γκολ, καθώς η μπάλα κόντραρε στον Μανωλά, με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία και να μπερδέψει τον Καρνέζη.
Παρόλα αυτά, οι παίκτες της γαλανόλευκης δεν επηρεάστηκαν και με επιθέσεις κυρίως από τα πλάγια προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί, έχοντας μάλιστα δύο ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση.
Πρωταγωνιστής και στις δύο φάσεις ο Παναγιώτης Κονέ, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Δυστυχώς, όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο 45λεπτό, από το… πουθενά οι Κολομβιανοί ευτύχησαν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 2-0.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αγκιλάρ έκανε από κοντά την ασίστ, οι Καρνέζης και Χολέμπας δεν μπόρεσαν να διώξουν με αποτέλεσμα ο Γκουτιέρεζ προ κενής εστίας να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.
Η Εθνική είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως στο 67’ η κεφαλιά του Γκέκα τράνταξε το δοκάρι!
Και κάπου εκεί όλα τελείωσαν…
Οι παίκτες του Σάντος ήταν εμφανώς κουρασμένοι από την προσπάθεια που έκαναν, κάτι που φάνηκε στο 93’, όταν ο Ροντρίγκεζ έκανε το 3-0, «χορεύοντας» στην ελληνική άμυνα…
Η σημερινή διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ότι η Κολομβία εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν σε σχέση με την Εθνική μας.
Πλέον, όλοι πρέπει να αφήσουν πίσω το σημερινό παιχνίδι, να μάθουν από τα λάθη τους και να τα δώσουν όλα για τη νίκη την Παρασκευή, στην αναμέτρηση με την Ιαπωνία. Σε περίπτωση ήττας, η Ελλάδα δύσκολα θα ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση.
Τρίτη παρουσία της Εθνικής σε Μουντιάλ, όπου  για ακόμη μία φορά ξεκινά τη διοργάνωση με ήττα και χωρίς να σκοράρει.
1994: Αργεντινή-Ελλάδα 4-0
2010: Ν. Κορέα- Ελλάδα 2-0
2014: Κολομβία-Ελλάδα 2-0
Συνθέσεις:
Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτης, Κονέ (78΄Καραγκούνης), Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης (56΄Φετφατζίδης), Γκέκας (63΄Μήτρογλου), Σαμαράς
Κολομβία: Οσπίνα, Ζαπάτα, Ζουνίγκα, Γέπες, Αρμέρο (74΄Αρίας), Κουαδράδο, Σάντσες, Αγιλάρ (68′ Μεχία), Ροντρίγκεζ, Γκουτιέρες (76΄Μαρτίνες), Ιμπάρμπο