Trending News

18 Απρ 2024
Αθλητικά

Μουντιάλ: Νίκη Βραζιλίας με… βοήθεια από Ιαπωνία!

Η Βραζιλία βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως ήταν αυτή που χαμογέλασε τελευταία επικρατώντας 3-1 της Κροατίας στην πρεμιέρα του Μουντιάλ. Δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία του Ιάπωνα  Νισιμούρα από τους Κροάτες!
Η ομάδα του Κόβατς πάγωσε τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 11’ κατάφερε να προηγηθεί με το αυτογκόλ του Μαρσέλο, αλλά ο  Νέιμαρ στο 29’ έφερε στα ίσα το ματς μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Τα λεπτά κυλούσαν με τους Κροάτες να δείχνουν εξαιρετική αμυντική λειτουργία, όμως μια λάθος απόφαση του Ιάπωνα διαιτητή της αναμέτρησης Νισιμούρα, έδωσε το δικαίωμα στους Βραζιλιάνους να προηγηθούν.
Ο Φρεντ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και μετά από ένα ελαφρύ κράτημα του Λόβρεν, ο διαιτητής έδειξε αδικαιολόγητα την άσπρη βούλα.
Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Νέιμαρ, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 71’.
Οι Κροάτες ανέβασαν ταχύτητα, απείλησαν δύο φορές, όμως ο Όσκαρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έριξε του τίτλους τέλους, διαμορφώνοντας με εξαιρετικό τρόπο το 3-1.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Λουίς Φελίπε Σκολάρι): Ζούλιο Σέζαρ, Μαρσέλο, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Ντάνι Άλβες, Γκουστάβο, Παουλίνιο (63’ Ερνάνες), Όσκαρ, Χουλκ (68’ Μπερνάρντ), Νεϊμάρ (88’ Ραμίρες), Φρεντ
ΚΡΟΑΤΙΑ (Νίκο Κόβατς): Πλετίκοσα, Βερσάλικο, Λόβρεν, Τσόρλουκα, Σρνα, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Κόβατσιτς (61’ Μπρόζοβιτς), Όλιτς, Γέλαβιτς (78’ Ρέμπιτς)