Trending News

14 Αυγ 2020
Αθλητικά

Μίλησαν οι… φανέλες

Το χάρο με τα μάτια του είδε ο κακός χθες Ολυμπιακός στο γήπεδο Καραϊσκάκη, αλλά κατάφερε τελικά με δύο γκολ στο 85΄ και στο 94΄ να αναστρέψει τη διαφαινόμενη γκέλα και να πάρει το πρώτο του τρίποντο, στην πρεμιέρα του στη Super League ύστερα από δύο αγωνιστικές απραξίας. Οι “ακρίτες” του Μαρίνου Ουζουνίδη είχαν προηγηθεί στο 14΄ με φωτοβολίδα του Μαρσελίνιο και όλα έδειχναν να κυλούν υπέρ τους, μέχρι που Πάντελιτς και Τζιμπούρ έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά και έφεραν στις θέσεις τους τις καρδιές των “ερυθρόλευκων” φιλάθλων.

Ούτε στο χειρότερο εφιάλτη του δεν θα μπορούσε να δει ο Ζεσουάλδο Φερέιρα το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ατρόμητο, αφού από το 3΄ οι “πράσινοι” αναγκάστηκαν να συνεχίσουν το παιχνίδι με 10 παίκτες ύστερα από την αποβολή του Καρνέζη. Παρ’ όλα αυτά και παρά το γεγονός ότι ο Μήτρογλου έβαλε μπροστά τον Ατρόμητο στο 53΄, οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟ με τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με εκπληκτικό γκολ του Λέτο, έπειτα από όμορφη ενέργεια του Κουΐνσι. Στα κέρδη του “τριφυλλιού” η εμφάνιση του Στέφανου Καπίνο, που σε ένα ματς φωτιά κλήθηκε από νωρίς να υπερασπίσει την εστία του “τριφυλλιού” και παρά το 17χρονο της ηλικίας του έδειξε στοιχεία ενός πολύ ώριμου γκολκίπερ.

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η ΑΕΚ στο νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 του Εργοτέλη με γκολ του Μάκου στο ημίωρο, ωστόσο οφείλει πολλά στον τερματοφύλακα Αραμπατζή, που στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε σωρεία σωτήριων επεμβάσεων.

Φτερούγισε με τη νίκη ο “δικέφαλος του Βορρά” από τη Νέα Σμύρνη. Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν δύο τέρματα (Αθανασιάδης 16΄ και Σαλπιγγίδης 64΄), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκαν και την κλάση του Κρέσιτς, που κράτησε με τις επεμβάσεις του πολύτιμο τρίποντο. Ο Πανιώνιος ευτύχησε να έχει στη μηχανή του τον εκπληκτικό Εστογιανόφ, που σημείωσε ένα θαυμάσιο τέρμα, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Πρώτη νίκη του ΠΑΣ Γιάννενα στους “Ζωσιμάδες” κόντρα στο μέτριο Αστέρα Τρίπολης. Μπακαγιόκο (21΄), Γεωργίου (59΄) και Ζαϊρί (84΄) σημείωσαν τα τρία τέρματα των Ιωαννίνων, ενώ είχε ισοφαρίσει στο 37΄ για τους Τριπολιτσιώτες ο Τσαμπουρής με πέναλτι – προσφορά του διαιτητή Σιδηρόπουλου, που λίγο έλειψε να τινάξει τον αγώνα στον αέρα.

Πέταγμα στην κορυφή για τα “καναρίνια” του Αγρινίου, που πέρασαν νικηφόρα από το νησί τον Φαιάκων επικρατώντας της Κέρκυρας με 3-2. Καταιγιστικός ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πέτυχε και τα τρία του τέρματα με τους Θεοδωρίδη, Καμαρά και Χαριστέα.

Υποχρεωτικό ρεπό είχαν Άρης και ΟΦΗ, αφού το τοπίο για τον αριθμό των ομάδων που θα συνεχίσουν το πρωτάθλημα μετά τον υποβιβασμό Καβάλας και Ολυμπιακού Βόλου, παραμένει θολό.