Αθλητικά

Μάγκας ο ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη!

Μπορεί να είναι ακόμα νωρίς καθώς έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας, αλλά ο σημερινός σοβαρός ΠΑΟΚ κοιτάζει ψηλά!

Γράφει ο Άγγελος Ζάχος

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας σοβαρό ποδόσφαιρο και εκμεταλλευόμενος τις ευκαιρίες που το δόθηκε, απέδρασε με σκορ 2-1 από το Καραϊσκάκη, αφήνοντας πίσω του με πέντε βαθμούς διαφορά τον Ολυμπιακό!

Τι έκανε σήμερα ο Δικέφαλος του Βορρά και κέρδισε; Τα πράγματα είναι απλά!

Έκλεισε σωστά τους χώρους με διπλή άμυνας ζώνης με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να μην μπορούν να πατήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι μπήκαν μουδιασμένα στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, τελικά κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς και να προηγηθούν στο 43’ με τον Αθανασιάδη, όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας με τον Φουστέρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο… διαβασμένος ΠΑΟΚ προηγήθηκε με ένα γρήγορο τέρμα του Περέιρα και από εκείνο το σημείο και μετά, η άμυνα του, που πραγματικά μάσαγε σίδερα, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στους ερυθρόλευκους να απειλήσουν!

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε αλλά μάταια!

Και γιατί μάταια;

Διότι το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα και όταν βλέπεις παίκτες να προσπαθούν να… «οργώσουν» το γήπεδο αλλά στο κρίσιμο σημείο να κάνουν το λάθος, τότε δύσκολα θα φτάσεις και στο στόχο της νίκης.

Τι κρατάμε από αυτό το παιχνίδι;

Την μαχητικότητα των παικτών του ΠΑΟΚ, αλλά και το εξαιρετικό στήσιμο του Άγγελου Αναστασιάδη.

Τέτοιον σοβαρό ΠΑΟΚ στο γήπεδο Καραϊσκάκη, είχαμε χρόνια να δούμε! Ένα γεγονός που σίγουρα του δίνει τεράστια ώθηση για να συνεχίσει έτσι και να παλέψει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά και συγκεκριμένα στον Ολυμπιακό, για ακόμα μία φορά η αμυντική λειτουργία τον «σκότωσε»! Είναι δεδομένο, ότι οι πρωταθλητές χρειάζονται ενίσχυση στο ανασταλτικό κομμάτι.

Από εκεί και πέρα, φάνηκε για πολλοστή φορά, ότι το μπάτζετ των ομάδων ναι μεν μπορεί παίζει ρόλο σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες, όμως ο εκάστοτε παίκτης του λεγόμενου ισχυρού συλλόγου δεν πρέπει να υποτιμάει τον αντίπαλο του.

Και ναι, σήμερα ο ΠΑΟΚ νίκησε, έχοντας για σχεδόν ένα ημίχρονο τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη ως δεξί μπακ!

Φυσικά, ευθύνες και για τη σημερινή εικόνα του Ολυμπιακού έχει ο Μίτσελ, ο οποίος σε ένα ακόμα παιχνίδι προτίμησε να βάλει στην κορυφή της επίθεση τον Μήτρογλου, όπου σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν… ακούμπησε την μπάλα! Απανωτά λάθη για τον Ισπανό τεχνικό, ο οποίος σιγά σιγά αρχίζει να… τα ακούει από την εξέδρα.

Είναι πλέον δεδομένο, ότι φέτος ο Ολυμπιακός είναι μια του ύψους και μια τους βάθους! Την μία μέρα θα πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση και την επόμενη απλά δεν θα… πατήσει στον αγωνιστικό χώρο!

Τι πρέπει να αλλάξει για αυτό; Την απάντηση δεν θα τη δώσω εγώ, αλλά οι αρμόδιοι της ομάδας…

ΥΓ: ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ! Για όσους αποχώρησαν αμέσως είτε από το γήπεδο είτε από τους τηλεοπτικούς τους δέκτες, τότε σίγουρα δεν θα είδαν μερικούς οπαδούς που εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο προσεγγίζοντας απειλητικά παίκτες του ΠΑΟΚ, όταν ακούστηκε το σφύριγμα για τη λήξη της αναμέτρησης… Ευτυχώς οι δυνάμεις των ΜΑΤ ανταποκρίθηκαν γρήγορα, χωρίς να έχουμε κάποιο παρατράγουδο. Πάλι, όπως άλλωστε και σε κάθε ομάδα, 2-3 άτομα πήγαν να χαλάσουν το ωραίο κλίμα που είχαν φτιάξει οι οπαδοί του Ολυμπιακού…