Κρίμα ρε Ελλάδα!

Τετάρτη, 13 Σεπτέμβριος 2017 - 20:52

-a Μέγεθος κειμένου +A

Όχι έτσι ρε Ελλάδα!

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 74-69 από τη Ρωσία, χάνοντας κυριολεκτικά το παιχνίδι μέσα από… τα χέρια της! Εκτός μεταλλίων έμεινε η «γαλανόλευκη».

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όμως στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο, υπέστησαν ολικό μπλακ άουτ χάνοντας διαφορά 15 πόντων.

Οι Ρώσοι με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα αλλά και με αντεπίθεση διαρκείας, έφεραν τα πάνω κάτω στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ από την εκκίνηση του αγώνα.

Από εκείνο το σημείο και μετά η «αρκούδα» διατηρούσε τα ηνία, με την Εθνική να χάνει αρκετές ευκαιρίες να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ! Η κούραση αλλά και το θολωμένο μυαλό καθώς πέντε παίκτες είχαν τουλάχιστον 35 λεπτά συμμετοχής έκαναν την εμφάνισή τους, με τους παίκτες της γαλανόλευκης να έχουν αρκετές ευκαιρίες για την ανατροπή, τις οποίες πέταξαν στα σκουπίδια.

Με καλάθια σε κρίσιμα σημεία, οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με την Ελλάδα να μένει εκτός μεταλλίων…

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74

Ελλάδα: Καλάθης 25(8/12δ, 2/8τρ, 5ρ, 7ασ), Μπουρούσης 10(7ρ), Σλούκας 7(1τρ, 5ρ), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19(2/4τρ, 5ρ), Παπανικολάου 6(7ρ), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

Ρωσία: Σβεντ 26(2/11τρ, 5ασ, 7λ), Φριντζόν 11(1/5τρ), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Χβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15(6/8δ, 10ρ), Βοροντσέβιτς 8(2/4τρ, 12ρ), Ντ.Κουλάγκιν 7(1), Κουρμπάνοφ