SLIDER

Κι όμως παραμένουν ζωντανοί! (Βίντεο)

Ηττήθηκαν ωστόσο ελπίζουν ακόμη στην πρόκριση για τους 32 του Europa League Ολυμπιακος και ΠΑΟΚ.

Τόσο κοντά και τόσο μακριά στην πρόκριση ο Ολυμπιακος

Ανεπιτυχές ήταν το βράδυ της Πέμπτης 29/11 για τους εκπροσώπους μας στην δεύτερη τη τάξη ευρωπαϊκή διοργάνωση. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στη Σέβίλλη (1-0) από την Μπέτις, ενώ συντριβή 4-0 γνώρισε ο δικέφαλος του Βορά από την Τσέλσι.

Απουσίες και αστοχία στοίχισαν στον Ολυμπιακό, ο οποίος δέχθηκε τέρμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους από τον Κανάλες (39΄) πάλεψε ωστόσο δεν σκόραρε.

Τον Κώστα Φορτούνη παρέταξε στην κορυφή της επίθεσης ο Πέδρο Μάρτινς, έχοντας κύριο στόχο την ισοπαλία στο «Βιγιαμαρίν». Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά από την αρχή του ματς όμως έπεσαν πάνω σε έναν «ηρωικό» Ζοσέ Σα. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας είπε «όχι» στο πέναλτι του Σέρχιο Λεόν (18΄) αλλά και στο ριμπάουντ του ίδιου, στη συνέχεια της φάσης .

Άμεση αντίδραση έψαξε ο πειραϊκός σύλλογος χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες τόσο με τον Μπουχαλάκη στο 29ο λεπτό, όσο με τον Φορτούνη στο 43΄(αστόχησε μπροστά από την εστία) .

Η Ρεάλ Μπέτις έλεγξε απόλυτα τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους χτυπώντας κατά κύριο λόγο με αντεπιθέσεις.

Η γνωστή… ιστορία με τις μεγάλες ευκαιρίες του Ολυμπιακού έκλεψε και πάλι την παράσταση στο 93ο και τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Σισέ πήρε ολομόναχος κεφαλιά στην καρδιά της ισπανικής άμυνας, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Νίκη με δύο τέρματα διαφορά χρειάζεται οπωσδήποτε ο Ολυμπιακός (7π.) την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Μίλαν (10π.) ώστε να πάρει εκείνος το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

ΜΠΕΤΙΣ (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Μπάρτρα (74′ Χάβι Γκαρθία), Κανάλες, Σέρχιο Λεόν (63′ Ινούι), Σανάμπρια, Τέγιο (83′ Μπαραγάν), Σίντνεϊ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζούνιορ Φίρπο, Λο Τσέλσο, Μαντί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρ Μαρτίνς): Ζοζέ Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (81′ Νάτχο), Μπουχαλάκης (58′ Γκερέρο), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (72′ Ναουέλ), Φορτούνης

Γκολ: 39′ Κανάλες

Η βαθμολογία του έκτου ομίλου
1 Μπέτις 11 (7-2)
2 Μίλαν 10 (11-6)
3 Ολυμπιακός 7 (8-5)
4 Ντουντελάνζ 0 (3-16)

Τα φτερά του αετού «έσπασαν» στο Λονδίνο αλλά έχει ακόμη σφυγμό!

Βαριά ήττα με σκορ 4-0 δέχθηκε ο ΠΑΟΚ από την Τσέλσι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Europa League. Καθοριστική η αποβολή του Χατσερίντι στο 7ο λεπτό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε την 4η ήττα του στη διοργάνωση στο «Στάμφορντ Μπρίτζ», παρ΄ όλα αυτά τα πάντα για το μέλλον του θα ξεκαθαρίσουν την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Υπέκυψε στην ασφυκτική πίεση των «μπλε» ο… λαβωμένος ΠΑΟΚ, καθώς έμεινε με 10 παίκτες πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, έπειτα από λάθος των Μάτος και Χατσερίντι.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Ζιρού (27΄, 37΄), Χόντσον Οντόι (60΄) και Μοράτα στο 78ο λεπτό. Κορυφαίος παίκτης για τους κυπελλούχους Ελλάδος ήταν ο Πασχαλάκης, που κράτησε το σκορ στο 4-0.

Πλέον οι Θεσσαλονικείς χρειάζονται νίκη στην Τούμπα κόντρα στη Μπάτε Μπορίσοφ (13/12), ωστόσο είναι απαραίτητη και η… συμβολή της Τσέλσι. Οι Λονδρέζει πρέπει να πάρουν οπωσδήποτε διπλό στην Ουγγαρία επί της Βίντι ώστε ο «Δικέφαλος του Βορρά» να τερματίσει στη δεύτερη θέση του 12ου ομίλου με τριπλή ισοβαθμία!

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Τζαπακόστα (63′ Άμπαντου), Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Φάμπρεγας, Μπάρκλεϊ, Λόφτους-Τσικ, Πέδρο (66′ Ουίλιαν), Ζιρού (75′ Μοράτα), Χάντσον Οντόι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχάλακης, Μάτος, Χατσερίντι, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο (79′ Πέλκας), Βέρνμπλουμ, Ζαμπά, Σάχοβ, Ελ Καντουρί (76′ Βαρέλα), Πρίγιοβιτς (46′ Ουάρντα).

Γκολ: 27′, 37′ Ζιρού, 60′ Χάντσον – Οντόι, 78′ Μοράτα