Trending News

20 Οκτ 2018
Αθλητικά

«Γυαλίζει το μάτι των Ρώσων» – Πήρε φωτιά ο 8ος όμιλος! (Βίντεο)

Παραγωγική ήταν η χθεσινή- 6η μέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου σε τρεις αγώνες σημειώθηκαν 10 τέρματα. Το κομμάτι της πρώτης αγωνιστικής ολοκληρώθηκε με δύο σπουδαίες εκπλήξεις στον 8ο όμιλο. Με το… γκάζι πατημένο συνέχισε η διοργανώτρια Ρωσία.

Η κακή μέρα από… νωρίς φαίνεται!

Με στραβοπάτημα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Μουντιάλ η Κολομβία, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-2 από την Ιαπωνία. Η αποβολή… από τα αποδυτήρια του Κάρλος Σάντσεζ κόστισε πολύ ακριβά στον Χοσέ Πέκερμαν.

Ο μέσος της Κολομβίας ίσως θέλησε να δείξει τις ικανότητες του στα γκολπόστ, αποκρούοντας σουτ του Καγκάβα στο 3ο λεπτό με συνέπεια να αφήσει με δέκα την ομάδα του. Ψύχραιμος ο Ιάπωνας φορ ευστόχησε από τα 11 βήματα, παγώνοντας τους λατινοαμερικάνους.

Όπως ήταν φυσικό το ψυχολογικό σοκ των Κολομβιανών έδωσε χώρους στους Ασιάτες και την κατοχή της μπάλας. Κόντρα στη ροή του ματς ο Κιντέρο ισοφάρισε σε 1-1 στο 39ο λεπτό, μεταφέροντας το πανηγυρικό κλίμα στους «Λος Καφετέρος».

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Νισίνο ήταν αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Απέκτησαν από τα πρώτα λεπτά την υπεροχή, η οποία καρποφόρησε στο 74ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χόντα, ο Οσάκο νίκησε με κεφαλιά τον Οσπίνα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ που προκάλεσε θαυμασμό σε όλους τους φίλους του ποδοσφαίρου. Με αυτή την νίκη οι Ιάπωνες έγιναν η πρώτη ομάδα από την ήπειρο της Ασίας που κερδίζει ομάδα της Νότιας Αμερικής!

Οι συνθέσεις:

Κολομβία: Οσπίνα, Μουρίγιο, Αρίας, Κ. Σάντσες, Φαλκάο, Κουαδράδο (31’ Μπάριος), Λέρμα, Μοχίκα, Κιντέρο (59’ Χάμες), Ισκιέρδο (71’ Μπάκα), Ντ. Σάντσες.

Ιαπωνία: Καβασίμα, Σόγι, Ναγκατόμο, Σιμπασάκι (80’ Γιαμαγκούτσι), Χαραγκούτσι, Καγκάβα (70’ Χόντα), Ινούι, Οσάκο (85’ Οκαζάκι), Χασέμπε, Σακάι, Γιοσίντα.

Με το άστρο του 2002 να τους οδηγεί…

Αν η ήττα της Κολομβίας καταγράφηκε ως «βόμβα» τότε η Σενεγάλη συνεχίζει το θαύμα της, από το 2002. Ο Σισέ παρέταξε τους ποδοσφαιριστές του ιδιαίτερα «διαβασμένους» εκνευρίζοντας τους Πολωνούς, που δεν έβρισκαν λύσεις.

Για το δεύτερο ματς του τελευταίου κατά σειρά ομίλου αναμετρήθηκαν οι Εθνικές ομάδες Σενεγάλης- Πολωνίας.  Παίζοντας σφικτά στην άμυνα οι αφρικανοί δεν επέτρεπαν στα αστέρια των αντιπάλων να δημιουργήσουν καταστάσεις κινδύνου.

Η τύχη ήταν και αυτή με το μέρος της παρέας του Μανέ καθώς μία «καραμπόλα» στο πόδι του  Τσιόνεκ μετά από σουτ του Γκεΐγ, άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο. Το ρολόι ήταν στο 38ο λεπτό.

Ένα τραγικό λάθος του Κριχόβιακ στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε την ευκαιρία στον Νιάνγκ να περάσει τον Σέζνι και να κάνει το 0-2! Ο Πολωνός μέσος μείωσε με κεφαλιά στο 86΄ωστόσο ήταν πλέον αργά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήτα το έκτο ματς της Σενεγάλης στην κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση. Σε αυτά δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα σε κανονική διάρκεια η ομάδα από την Αφρική, παρά μόνο στην παράταση των προημιτελικών του 2002, από τους Τούρκους!

Πολωνία (Άνταμ Ναβάλκα): Σέζνι – Πίστσεκ, Πάζνταν, Τσιόνεκ, Ρίμπους – Χριχόβιακ, Ζιελίνσκι, Γκροζίτσκι, Μπλατζικόφσκι (46’ Μπέντναρεκ)- Λεβαντόφσκι, Μίλικ (73’ Κοβνάτσκι)

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Εντιαγέ – Γουάνγκ, Σανέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί – Γκιογιέ, Εντιαγέ Α. – Σαρ, Νιανγκ (75’ Κονατέ) – Μανέ, Ντιούφ (62’ Εντόι)
Διαιτητής: Ναβάφ Σουκράγια (Μπαχρέιν)
Γήπεδο: Otkritie Arena

Η «αρκούδα» αγρίεψε και δαγκώνει!

Με μάτι που γυαλίζει και τα φρένα σπασμένα προχωρούν οι Ρώσοι, επικρατώντας και στο δεύτερο παιχνίδι τους, κόντρα στη Αίγυπτο αυτή τη φορά (3-1).

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής οι διοργανωτές ήθελαν πολύ τη νίκη που θα τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση για πρώτη φορά ως ανεξάρτητο έθνος. Από την άλλη πλευρά οι «φαραώ» είχαν τον σουπερ σταρ τους Μο.Σαλάχ στην αρχική ενδεκάδα ωστόσο είναι γνωστός πως… «ένας κούκος, δεν φέρνει την άνοιξη».

Τα τέρματα για τους νικητές πέτυχαν με αυτογκόλ ο Φατί (48΄), Τσερίσεφ (59΄) και με παλικαρίσιο τρόπο ο Τζούμπα στο 62΄. Το μόνο που κατάφερε ο αστέρας της Λίβερπουλ ήταν να μειώσει σε 3-1, έπειτα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ρωσία (4-2-3-1):
 Ακινφέεβ – Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ (86’ Κουντριάσοφ) – Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι – Σαμέντοβ, Γκολοβίν, Τσερίσεβ (74’ Κουζιάεφ) – Τζιούμπα (79’ Σμολόφ)

Αίγυπτος (4-2-3-1): Ελ Σενάουι – Φατί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ-Σαφί – Χαμέντ, Ελνένι (64’ Ουάρντα) – Τρεζεγκέ (68’ Ραμαντάν), Σαΐντ, Σαλάχ – Μοχσέν (82’ Καχράμπα)