Trending News

21 Νοέ 2018
SLIDER

Επέστρεψε ο καλός Ολυμπιακός!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο Σ.Ε.Φ., νικώντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με  88-80 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Euroleague

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ στη διοργάνωση, που έδειξε να συνέρχεται μετά τη βαριά ήττα από την Αρμάνι την προηγούμενη Παρασκευή.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού τόσο στην επίθεση όσο και στα μετόπισθεν. Οι Πειραιώτες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (18-21) έφτασαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Γουίλιαμ Γκος(14π.) και τον Βασίλη Σπανούλη(16π.). Σημαντική ήταν επίσης και η συμβολή των Τουπάν (15π) και Πρίντεζη (13π.). Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Κέιν έχοντας συγκομιδή 22πόντων 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του ΣΕΦ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εντυπωσιακό ματς που κρίθηκε στην αποφασιστικότητα και την εκρηκτικότητα των παικτών του Ολυμπιακού. Πλέον οι ερυθρόλευκοι μπορούν να στρέψουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Δευτέρας κόντρα στον Άρη, και στη συνέχεια στο πρώτο  ντέρμπι της σεζόν ενάντια στην ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 27-16, 23-20, 20-23

Το παιχνίδι:

Για μια ακόμη φορά οι παίκτες του Μπλατ επέλεξαν να τρέξουν στην επίθεση, σε αντίθεση με τους πρωταθλητές Ισραήλ που επεδίωκαν να τελειώσουν τις φάσεις στα 24 δευτερόλεπτα. Με το τζάμπολ του ματς οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν κάπως «κρύοι», γεγονός που τους οδήγησε σε εύκολα λάθη και κακές άμυνες, κυρίως στην περιφέρεια. Από την άλλη πλευρά οι καλαθοσφαιριστές του Σπάχια με μπροστάρη τον Κέιν, (ο οποίος είχε κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα προ του Τίμα) σκόραραν 21 πόντους,με 4/8 τρίποντα.  Γκός και Παπανικολάου δεν επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να ξεφύγουν στο σκορ.

Πιο αποφασισμένος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους σκορ 11-3 πήρε ξανά το προβάδισμα(29-24). Ο Ντέιβιντ Μπλατ ζήτησε από τους παίκτες του να πιέσουν ψηλά εκείνους της Μακάμπι, με αποτέλεσμα να τους  δυσκολέψουν στο τελείωμα των φάσεων . Ο Γούιλιαμ Γκος είχε την πρωτοβουλία των επιθέσεων του Ολυμπιακού, μια και ο Βασίλης Σπανούλης δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε για ένα ακόμη παιχνίδι. Με σκληρή και οργανωμένη άμυνα οι Πειραιώτες  ανέβασαν τη διαφορά  στους 9 πόντους (41-32) στα 02΄:36΄΄, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Στην ανάπαυλα της αναμέτρησης το ταμπλό έγραφε 45-37 υπέρ των ερυθρολεύκων.

Χωρίς να αφήσει το πόδι του από το γκάζι ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια ενέργεια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Βασίλης Σπανούλης με μία εντυπωσιακή back-door ασίστ στον Μιλουτίνοφ κι ένα δικό του τρίποντο θέλησε να ωθήσει την ομάδα του να ξεφύγει στο σκορ. Οι Ο’Μπράιαντ και Κέιν ωστόσο είχαν αντίθετη άποψη. Παρ’ όλο που η Πειραιώτες ανέβασαν το δείκτη του σκορ στους 15 πόντους (54-39) 7΄50΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, η Μακάμπι μείωσε στους 6 με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο. Με δίποντο απάντησε ο Κέιν στον Σπανούλη και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 68-57.

Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν φανερά βελτιωμένη σε σύγκριση με τα προηγούμενα παιχνίδια, κάτι που αποτέλεσε πρώτο μέλημα του Μπλατ στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Ο Γκος ήταν σε καταπληκτική βραδιά και «μαινόμενος»  έκανε το 75-60 εφτά λεπτά πριν ηχήσει η κόρνα της γραμματείας. Ο Αξέλ Τουπάν εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή του αγώνα, με 4/5 τρίποντα, ένα εξ αυτών ήταν καθοριστικό (86-77)10΄΄ πριν το τέλος βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες των αξιόμαχων πρωταθλητών Ισραήλ.