19 Νοέ 2019
SLIDER

Έδειξε μαχητικότητα αλλά…

…ένας συγκινητικός Καλάθης δεν φέρνει την άνοιξη!

Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους, έβγαλε αντίδραση, κατάφερε να μειώσει ακόμα και στον πόντο, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 86-83 από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, για την 14η αγωνιστική της Euroleague.

Στο πρώτο παιχνίδι χωρίς τον Τσάβι Πασκουάλ στην τεχνική ηγεσία, το τριφύλλι παρουσίασε δύο πρόσωπα. Το κακό, με το οποίο μας έχει συνηθίσει από την αρχή της σεζόν, αλλά έβγαλε προς τα έξω το θετικό στοιχείο της αντίδρασης, καθώς μέχρι την τελευταία στιγμή πάλεψε για τη νίκη!

Έχοντας έναν συγκλονιστικό Νικ Καλάθη, οι πράσινοι έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έφεραν στον πόντο τη διαφορά. Σε εκείνο το σημείο, η Αρμάνι είχε την κατοχή της μπάλας και οι διαιτητές, οι οποίοι είχαν αρκετά φαλτσοσφυρίγματα, στην τελευταία φάση δεν έδιναν φάουλ σε προσπάθεια των παικτών του τριφυλλιού για να σταματήσουν τον χρόνο. Με τα δευτερόλεπτα να έχουν κυλήσει, τελικά… αποφάσισαν να δώσουν φάουλ έξι δέκατα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Νέντοβιτς ευστόχησε στις βολές, ο Γκιστ στην τελευταία επίθεση δεν πρόλαβε να σουτάρει, με την Αρμάνι να παίρνει τη νίκη.

Συγκλονιστικός ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ μοίρασε και έξι ασίστ!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για πέμπτη φορά στα τελευταία έξι παιχνίδια και για τρίτη φορά μέσα στο ΟΑΚΑ! Παράλληλα έπεσε στο 6-8 στη διοργάνωση και πλέον πρέπει να παλέψει για να μπει στην πολυπόθητη οκτάδα.

Ένσταση κατέθεσε ο Παναθηναϊκός!

Δικαιολογημένα είναι τα παράπονα για τη διαιτησία, καθώς τη στιγμή που έμεναν δύο λεπτά για τη λήξη, οι πράσινοι μείωσαν στους οκτώ (76-84) με καλάθι του αρχηγού. Στη συνέχεια, το χρονόμετρο έτρεξε από τα 2:00 έως το 1:48 χωρίς να υπάρχει κάποιος αγωνιστικός λόγος, με τους διαιτητές να βλέπουν τη φάση στο instant replay, αλλά να μην παίρνουν κάποια απόφαση και να γυρίσουν πίσω το χρονόμετρο! Για το συγκεκριμένο γεγονός, ενώ ήταν ξεκάθαρο το λάθος απέναντι στους γηπεδούχους. Για αυτό το γεγονός, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα.

Το παιχνίδι:

Με μεγαλύτερη όρεξη μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ, δείχνοντας θετικά στοιχεία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι πράσινοι επέβαλλαν το ρυθμό τους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, έχοντας σταθερά ένα μικρό προβάδισμα (11-6), με τους Καλάθη και Αντετοκούνμπο να πρωταγωνιστούν. Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες της Αρμάνι τα έβρισκαν… σκούρα, ωστόσο παρέμεναν κοντά στο σκορ με τον Μίτσοφ να… πυροβολεί από τα 6,75. Οι παίκτες του τριφυλλιού ανέβασαν ταχύτητα και κατάφεραν να προηγηθούν με επτά, ωστόσο δύο αμυντικές αδράνειες μέσα στη ρακέτα έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν γρήγορα στους τρεις (17-14), με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Γκουντάιτις. Ο Νικ Καλάθης μοιράζοντας το παιχνίδι αλλά και βρίσκοντας το δρόμο προς το καλάθι, κρατούσε σταθερά μπροστά την ομάδα του, όμως η προβληματική αμυντική λειτουργία μέσα στη ρακέτα έδιναν το δικαίωμα ξανά στον Γκουντάιτις να σκοράρει με ευκολία και να κρατήσει κοντά ρ τους Ιταλούς, με το 23-21 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου όλα άλλαξαν! Ο Παναθηναϊκός έχοντας στη βασική του πεντάδα τους Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι και Γκιστ δεν μπορούσε να λειτουργήσει σωστά, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ενώ αμυντικά είχαν χαθεί τελείως τα μαρκαρίσματα. Γεγονός που το μαρτυρά το 12-0 σερί που έκαναν οι παίκτες του Πιανιτσιάνι, φέρνοντας μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους την Αρμάνι 23-33, πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου. Ο Βόβορας, βλέποντας αυτή την εικόνα πέταξε στο παρκέ τους Καλάθη και Τόμας. Οι πράσινοι πραγματοποιήσουν ένα από τα χειρότερα επιθετικά τους παιχνίδια, καθώς σε περίπου 6:30, είχαν πετύχει μόλις δύο πόντους. Από τη στιγμή που οι Καλάθης-Τόμας ζεστάθηκαν, το τριφύλλι άρχισε να ανεβάζει στροφές, ενώ ο Παππάς με πέντε σερί πόντους, μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις, 40-44. Ωστόσο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Νέντοβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 47-40 υπέρ της Αρμάνι, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα μία φορά έδειχνε μπλοκαρισμένος! Έχοντας στη πεντάδα τα… δυνατά του όπλα, δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, πετυχαίνοντας πόντους με το… σταγονόμετρο! Παρόλα αυτά, οι πράσινοι έβαζαν καλές άμυνες, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η Αρμάνι διατηρούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα (43-53), στα μέσα της τρίτης περιόδου. Όσο το τριφύλλι ήταν επιθετικά… νεκρό, οι Ιταλοί εκμεταλλευόντουσαν αυτή την κατάσταση και κάνοντας αθόρυβη δουλειά έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους, 46-51. Η πόρτα της ατυχίας χτύπησε την πόρτα του τριφυλλιού, καθώς 2:41 πριν το τέλος της περιόδου αποχώρησε τραυματίες! Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Βόβορα, έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν στους οκτώ (56-64), στην ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, με τον Καλάθη να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση!

Πλέον είχαμε μπει στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Την τρίτη και τελευταία περίοδο! Εκεί ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε! Με τον Καλάθη να συνεχίζει την τρομακτική του εμφάνιση, το τριφύλλι, ξύπνησε για τα καλά, φέροντας το ματς στους πέντε (62-67), ενώ ο Γκιστ, ο οποίος είχε ανεβάσει αρκετά την απόδοσή του, σε σχέσχεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, έβαλε… φωτιά στο ΟΑΚΑ, καθώς έφερε τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής, (68-71), 6:00 πριν το τέλος. Το παιχνίδι είχε γυρίσει, όμως για 2-3 λεπτά, η διαφορά κυμαινόταν από τους 3 έως τους πέντε πόντους υπέρ της Αρμάνι, με τους διαιτητές να κάνουν κάποια… φαλτσοσγυρίγματα, κρατώντας ζωντανούς τους Ιταλούς. Με την Μπάλα να καίει, ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε τρίποντο μαχαιριά  3:00 πριν το τέλος, δίνοντας αέρα οκτώ πόντων στην ομάδα του (74-82).

Τη στιγμή που έμεναν δύο λεπτά για τη λήξη, οι πράσινοι ήταν πίσω στο σκορ με οκτώ πόντους. Ο Νικ Καλάθης σημείωσε δίποντο και τη συνέχεια, το χρονόμετρο έτρεξε από τα 2:00 έως το 1:48 χωρίς να υπάρχει κάποιος αγωνιστικός λόγος, με τους διαιτητές να βλέπουν τη φάση στο instant replay, αλλά να μην παίρνουν κάποια απόφαση και να γυρίσουν πίσω το χρονόμετρο!

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε! Έβγαλε αντίδραση και με σερί 7-0, μείωσε μόλις στον πόντο, 6.6 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα! Σε εκείνο το σημείο, η Αρμάνι είχε την κατοχή. Οι παίκτες του τριφυλλιού έκαναν προφανέστατα φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο, όμως οι διαιτητές σφύριξαν στην τρίτη προσπάθεια, όταν ο χρόνος είχε πέσει στα έξι δέκατα του δευτερολέπτου! Ο Νέντοβιτς ευστόχησε στις βολές, ο Γκιστ στην τελευταία επίθεση δεν πρόλαβε να σουτάρει, με την Αρμάνι να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86