Trending News

07 Φεβ 2023
SLIDER

Δείτε όσα έγιναν στα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής της Super League!

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις συνεχίστηκε η ροή της Super League το Σαββατοκύριακο 19-20 Γενάρη. Ακάθεκτος προχωράει ο ΠΑΟΚ διατηρώντας προβάδισμα ασφαλείας στην  κορυφή της βαθμολογίας, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να ελπίζει. Μεταμορφωμένη η ΑΕΚ το νέο έτος.

Στην Τούμπα ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήθελε να τελειώσει το συντομότερο δυνατό με την υπόθεση νίκη, κόντρα στον Πανιώνιο. Το γρήγορο τέρμα του Μπίσεσβαρ (11΄) και η αποβολή του Μακρύλλου στο 41ο λεπτό έκριναν εν πολλοίς την έκβαση του αποτελέσματος. Οι παίκτες του Λουτσέσκου σκόραραν ακόμη δύο τέρματα με τους Βιεϊρίνια και Σάκχοφ και με το τελικό 3-0 διατήρησαν το προβάδισμα των 8 πόντων από το δεύτερο Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με πάθος στο…παγοδρόμιο των Ιωαννίνων και επιβλήθηκαν 2-1 του ΠΑΣ. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος του αγώνα, με τους παίκτες του Μαρτίνς, να προστατεύουν με σχετική ευκολία την άμυνα τους μετά την ανάπαυλα.

«Σκουπίστε, ψεξάστε, τελειώσατε…» είναι ο καταλληλότερος τίτλος για το ματς της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επιβλήθηκαν 3-0 των Αρκάδων, πετυχαίνοντας και τα 3 γκολ μέσα σε 11 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Εζεκιέλ Πόνσε για το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Σημαντική νίκη για την Ξάνθη απέναντι στον Ατρόμητο (2-1) στα «Πηγάδια», το βράδυ της Κυριακής (20/01). Οι Ακρίτες ανέτρεψαν το 0-1 του 5ου λεπτού, με το δεύτερο τέρμα τους να προέρχεται από πέναλτι-εφεύρεση του διαιτητή Σκουλά.

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο ντέρμπι των ουραγών, Απόλλων Σμύρνης και Λεβαδειακού. Παρά τις πολλές φάσεις, που είχαν εκατέρωθεν ουδείς από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να φύγει με τους υπερπολίτιμους τρεις βαθμούς από τη Ριζούπολη.

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε ο ΟΦΗ νικώντας με 3-0 τον Παναιτωλικό στο «Γέντι Κουλέ». Με αρκετή ένταση τόσο εντός όσο κι έξω από τις τέσσερεις γραμμές εξελίχθηκε το ματς.

Στο «χωράφι» της Λάρισας, ΑΕΛ και Άρης μοιράστηκαν από ένα βαθμό (0-0) και εντυπώσεις. Ελαφριά υπεροχή για τους Θεσσαλούς, ωστόσο Κουέστα και δοκάρι δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν στη νίκη.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται απόψε (21/01) με τον Παναθηναϊκό, να φιλοξενείται από τη Λαμία στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας. Στις 19:00 η σέντρα του ματς, το οποίο θα μεταδώσει απ’ ευθείας η κρατική τηλεόραση.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα (Kάντε κλικ πάνω στους αγώνες για να δείτε τα στιγμιότυπα):