Trending News

25 Αυγ 2019
Αθλητικά

Βήμα πρόκρισης για ΑΕΚ και Αστέρα Τρίπολης (Βίντεο)

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πραγματοποίησαν, χθες (07/02) Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ. Επεισοδιακή η αναμέτρηση στο Περιστέρι, που διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΕΚ 0-1

Με νίκη συνδυάστηκε η επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της ΑΕΚ. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν 1-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πόνσε στο 86ο λεπτό. Λανθασμένη η υπόδειξη της εσχάτης των ποινών από τον Τάσο Σιδηρόπουλο, διότι ο Αλμπάνης ανατράπηκε περίπου μισό μέτρο εκτός περιοχής.

Στον τομέα της τακτικής εστίασαν το πλάνο τους τόσο ο Χιμένεθ όσο και ο Κάναντι, με το πρώτο μέρος να στερείται σε τελικές προσπάθειες. Αντιθέτως, τα λάθη του διεθνή διαιτητή ήταν αρκετά με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για χέρι του Χουλτ εντός περιοχής στο 28΄.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους το ματς διεκόπη για 20 λεπτά, εξ’ αιτίας πτώσης της τάσης του ρεύματος στο δημοτικό στάδιο Περιστερίου.

Η φάση που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα σημειώθηκε στο 82ο λεπτό. Ο Καρασαλίδης ανέτρεψε τον Χρήστο Αλμπάνη έξω από την περιοχή, με τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει πέναλτι, προς τεράστια αγανάκτηση κι εκνευρισμό των ανθρώπων του Ατρομήτου. Ο Πόνσε ευστόχησε από τη βούλα και άνοιξε το σκορ στο 86΄, αλλά τρία λεπτά μετά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Το αριθμητικό μειονέκτημα της «Ένωσης» δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Μπρούνο, Κορτ (90΄ Μάντσον), Μπουσουλάτζιτς, Μανούσος (78΄ Ενσικουλού), Ουάρντα, Κωτσόπουλος (79΄ Κουλούρης).

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (9΄ λ.τρ. Τσόσιτς), Χουλτ, Αλέφ, Σιμόες, Λιβάγια (90+25΄ Κλωναρίδης), Γκάλο, Μπογέ (81΄ Αλμπάνης), Πόνσε.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1

Στο Παγκρήτιο, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του Εργοτέλης και  βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Δίκαιο το αποτέλεσμα με βάση τη συνολική εικόνα του 90λεπτου.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Γιώργου Παράσχου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλλε τον ρυθμό της. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, τότε θα είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση από σήμερα.

Η πίεση των Αρκάδων «καρποφόρησε» στο 50ο λεπτό, με πλασέ του Ρόλε, μετά από ασίστ του Μανιά.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (71΄ Γροντής), Μπαχανάκ (18΄ Κοιλιάρας), Μπρους, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουατένγκ, Έφορντ (26΄ Καπνίδης), Ιατρούδης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Μαρτίνεζ, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ρόλε (69΄ Φερνάντεζ), Ιγκλέσιας (61΄ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (83΄ Ματρικάρντι), Μανιάς

Οι επαναληπτικοί και των δύο προαναφερθέντων αγώνων είναι ορισμένοι για τις 27/02.