21 Νοέ 2018
SLIDER

Αυτοκτόνησε στην παράταση ο Παναθηναϊκός!

Από την κόλαση στον παράδεισο και… ξανά στην κόλαση!

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει ένα παιχνίδι στο οποίος είχε βρεθεί πίσω ακόμα και με 17 πόντους, όμως στην παράταση γνώρισε την ήττα με 87-83 από την Ζαλγκίρις στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague.

Το τριφύλλι πέταξε στα σκουπίδια τα πρώτα δύο δεκάλεπτα, όπου βρέθηκε πίσω με 17 πόντους, όμως με αντεπίθεση διαρκείας έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση! Οι παίκτες του Πασκουάλ έβγαλαν αντίδραση, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ, αλλά η Ζαλγκίρις έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, οι Λιθουανοί, έχοντας πιο καθαρό μυαλό, πήραν τη νίκη με 87-83.

Το τριφύλλι πλήρωσε την κακή εικόνα που έδειξε στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο πέταξε στα σκουπίδια,  τα άσχημα ποσοστά σε τρίποντο και βαολές αλλά και τα χαμένα ριμπάουντ.

Εξαιρετικός ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ 13 είχε ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Το παιχνίδι:

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο ζεστό ΟΑΚΑ, καθώς για ακόμα μί αφορά ο κόσμος γέμισε τις εξέδρες του κλειστού. Οι πράσινοι έδειχναν εγκλωβισμένοι απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Ζαλγκίρις! Οι λανθασμένες επιλογές στην επίθεση αλλά και η κακή αμυντική λειτουργία, έδωσαν την ευκαιρία στου Λιθουανούς να προηγηθούν με διαφορά έξι πόντων (4-10).  Οι παίκτες του τριφυλλιού δεν μπορούσαν να… ξυπνήσουν από τον λήθαργο, με αποτέλεσμα να έχουν… σπάσει κυριολεκτικά τα καλάθια έχοντας μόλις τρία εύστοχα σουτ και 50% στις βολές. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα και 1:28’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε για πρώτα φορά σε διψήφιο αριθμό πότων (10-20). Ο Παππάς με τρίποντο έκανε το 13-20, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό ότι είχε πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι. Το τριφύλλι δεν άλλαξε τίποτα στην εικόνα του στο δεύτερο δεκάλεπτο σε σχέση με το πρώτο! Η Ζαλγκίρις έχοντας διαβάσει εξαιρετικά το παιχνίδι, εκμεταλλευόταν συνέχεια την προβληματική άμυνα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει  αρχικά στους 15 πόντους (17-31/ 6:42 πριν το τέλος της περιόδου) και στη συνέχεια στους 17 (20-37). Με του Τόμας, Γκιστ και Καλάθη να εκτελούν, το τριφύλλι αντέδρασε μειώντας σε 9 (32-41), ωστόσο η Ζαλγκίρις κατάφερε για ακόμη μία φορά να προηγηθεί με διψήφιο αριθμό πόντων, με το 33-44 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Το τριφύλλι επιτέλους έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι, όμως τα προβλήματα στην άμυνα παρέμεναν! Η Ζαλγκίρις κρατούσε σταθερά τη διαφορά σους 9, με τους παίκτες του Πασκουάλ να δείχνουν καλύτερη εικόνα στο επιθετικό κομμάτι, μειώνοντας ακόμα και στους έξι με καλάθι του Τόμας, 3:40, πριν το τέλος της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι πράσινοι έσφιξαν τα λουριά τους στην άμυνα, φέρνοντας το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής, με τον Λάνγκφορντ να εκτελεί και το σκορ να πηγαίνει στο 49-53. Ωστόσο, η Ζαλγκρίς με ένα μικρό ξέσπασμα και σερί 5-0 έφερε πάλι τη διαφορά στους 9, με τον Καλάθη να μειώνει σε 51-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Μίλησε ο αρχηγός! Με τον Νικ Καλάθη να παίρνει από το χέρι την ομάδα και να πετυχαίνει επτά συνεχόμενους πόντους, η διαφορά είχε πλέον φτάσει στον πόντο, 57-58. Πλέον ο Παναθηναϊκός είχε επιστρέψει για τα καλά και με τρίποντο του Παπαπέτρου βρέθηκε μπροστά με 66-64, κάνοντας ολική ανατροπή από το -17! Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι! Ο Καλάθης έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ και με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (74-70), αλλά ξανά η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις και έφερε το ματς στα ίσα! Το τριφύλλι 49 δεύτερα πριν το τέλος έκανε το 76-74 με καλάθι του Γκιστ και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως η αδυναμία του να πάρει δύο αμυντικά ριμπάουντ, έδωσε την ευκαιρία στην Ζαλγκίρις να ισοφαρίσει και να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και στο πιο κρίσιμο σημείο , η Ζαλγκίρις κατάφερε να ξεφύγει με έξι (80-86). Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τρίποντο του Καλάθη, όμως οι Λιθουανοί όντας πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φύγουν από το ΟΑΚΑ με τη νίκη.