Trending News

18 Απρ 2024
Αθλητικά

Ασταμάτητος ο ΑΓΟΡ, 91-84 τον Ίκαρο Καλλιθέας

Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΑΓΟΡ, ο οποίος επικράτησε με 84-91 του Ίκαρου Καλλιθέας και παραμένει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του ματς. Με αυτόν τον τρόπο ο Μπεκ έκανε το 7-0 για τον Ίκαρο Καλλιθέας, με τους παίκτες του Στέργιου Κουφού να μην μπορούν να πλησιάσουν το καλάθι των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν. Το Ρέθυμνο ανέβασε την απόδοση του και ο Ράιτ στο 5′ θα μειώσει σε 12-5. Ο Ίκαρος, όμως θα διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα και θα καταφέρει να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15), ύστερα από καλάθι του Βαγγέλη Καράμπουλα.

Έπειτα, το Ρέθυμνο θέλησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και ο Περικλής Δορκοφίκης θα σημειώσει το 20-17, προτού ο Σκορδίλης κάνει το 22-17 για τον Ίκαρο Καλλιθέας. Το 28-23, πάντως με 1/2 βολές του Μπάξτερ έγινε γρήγορα 28-28 με καλάθι του Ράιτ και τρίποντο από τον Κρίστμας.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν θα χάσουν την ψυχραιμία τους και το 30-31 με το τρίποντο του Νίκου Παπανικολάου θα γίνει 41-34 με τρίποντο του Μπάξτερ. Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί με 51-40 και προβάδισμα 11 πόντων για τους γηπεδούχους.

Έφερε τα πάνω – κάτω…

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι θα μπουν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και θα καταφέρουν γρήγορα να καλύψουν την διαφορά των 11 πόντων από τον Ίκαρο. Έτσι, με επιμέρους σκορ 5-19 θα περάσουν μπροστά και θα ελέγξουν, μάλιστα το παιχνίδι παρά τις προσπάθειες του Ικάρου, ο οποίος ήταν πολύ εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου (56-59)!

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού θα συνεχίσουν να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ και θα καταφέρουν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με +3 (64-67).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Ίκαρος προσπάθησε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να ελέγξει ξανά το παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με τον Κρίστμας.

Με αυτόν τον τρόπο, το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, προσθέτοντας ακόμα μία νίκη στο ενεργητικό του με 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-40, 64-67, 84-91.

Πηγή: athleticradio.gr