Trending News

19 Νοέ 2018
SLIDER

Αγρίεψε και έσπασε 100αρα ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, πάτησε με 100αρα την Γκραν Κανάρια (102-87) στο ΟΑΚΑ, για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει το παιχνίδι, τον Κιθ Λάνγκφορντ να εκτελεί, τον Παπαπέτρου να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με τα πράσινα και τον Λεκαβίτσιους να εντυπωσιάζει,  το τριφύλλι έφτασε τις δύο νίκες σε τρία παιχνίδια στη διοργάνωση, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στην έδρα του.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου εκεί ο Παναθηναϊκός έχοντας πατημένο το πόδι του στο γκάζι, έφερε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Κιθ Λάνγκφορντ, ενώ ο «μαέστρος» Καλάθης είχε 9 ασίστ.

Την καλύτερη του εμφάνιση με το τριφύλλι στο στήθος πραγματοποίησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος είχε 15 πόντους.

Σε καλή μέρα βρέθηκε σχεδόν όλη η ομάδα του τριφυλλιού, καθώς άλλοι τρεις παίκτες είχαν διψήφιος αριθμό πόντων. Ο λόγος για τους Τόμας (12 π.), Παππά (12 π.), και  Λεκαβίτσιους (16π.), ο οποίος εντυπωσίασε με την εμφάνισή του!

Αρνητικό της βραδιάς, ήταν ότι οι παίκτες του Πασκουάλ χαλάρωσαν υπερβολικά στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να δεχτούν 32 πόντους!

Αυτή ήταν η πρώτη κατοστάρα για το «τριφύλλι» σε αγώνα Ευρωλίγκας μετά από τον Οκτώβριο του 2009.

Το παιχνίδι:

Μουδιασμένα ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 6-4, όμως οι κακές επιλογές τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, έδωσαν τη δυνατότητα στην Γκραν Κανάρια να αντιδράσει και με σερί 8-0 πήρε προβάδισμα με 12-6, πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.  Σε εκείνο το διάστημα, το τριφύλλι άρχισε να ξυπνάει! Με τον Καλάθη να μοιράζει ασίστ, τον Παπαπέτρου να δυναμώνει την ομάδα και τον Λάνγκφορντ να… μαγεύει,  το παιχνίδι γύρισε ξανά στα μέτρα του Παναθηναϊκού, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (21-14).

Με τους Λεκαβίτσιους και Τόμας να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, η ομάδα του Πασκουάλ συνέχιζε να έχει τον πρώτο λόγο. Παρόλα αυτά, οι Ισπανοί μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου έμεναν κοντά στο σκορ. Ωστόσο, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο, οι πράσινοι στα τελευταία πέντε λεπτά έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Τόμας, Λεκαβίτσιους και Παππά να δίνουν λύσεις, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.  Πλέον το τριφύλλι είχε και με τη… βούλα το πάνω χέρι στον αγώνα, γεγονός που το μαρτυρούσε το υπέρ του σκορ, 50-36.

Η στιγμή του Νικ Καλάθη! Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού μοιράζοντας ασίστ, έδινε τα κλειδιά στους συμπαίκτες του, οι οποίοι εκτελούσαν την Γκραν Κανάρια.  Ο Καλάθης μοίραζε, ο Λάνγκφορντ εκτελούσε και η διάφορα ξέφυγε σε υψηλά επίπεδα. Οι πράσινοι ήταν κυρίαρχοι στην τρίτη περίοδο και έχοντας το πόδι τους πατημένο στο γκάζι, κλείδωσαν την υπόθεση νίκη.

Οι πράσινοι, είχαν τα ηνία του παιχνιδιού (80-57) βρίσκοντας σκορ από αρκετούς παίκτες, όμως στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου χαλάρωσαν αρκετά, με την Γκραν Κανάρια να μειώνει στους 13, στο 38′! Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ και οι φωνές του ακούστηκαν σε ολόκληρο το ΟΑΚΑ! Μετά το… κράξιμο του Καταλανού, οι παίκτες του τριφυλλιού σοβαρεύτηκαν, σπάζοντας την 100αρα (102-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού:

Τα στατιστικά της Γκραν Κανάρια:

Πασκουάλ: «Ευχαριστημένοι, πρέπει να βελτιωθούμε»

Ικανοποιημένος από τη νίκη έμεινε ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Τσάβι πασκουάλ, ο οποίος τόνισε πως η ομάδα του πρέπει να βελτιωθεί:

«Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Είχαμε μία δύσκολη βραδιά στο Μόναχο. Ήμασταν έτοιμοι πνευματικά, παρά το γεγονός πως είχαμε 48 ώρες για να ετοιμαστούμε. Παίξαμε καλά στην άμυνα για 30 λεπτά και ήμασταν καλοί στην επίθεση. Είμαστε ευχαριστημένοι, πρέπει να βελτιωθούμε.

Λαμβάνοντας τα χαρακτηριστικά της Γκραν Κανάρια, είχαμε ως σκοπό να δούμε τους γκαρντ να φτάνουν στη ρακέτα. Οι παίκτες αντιλήφθηκαν σωστά το πλάνο μας και το εκτέλεσαν όπως έπρεπε. Παίξαμε 30 λεπτά καλά στην άμυνα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεχθήκαμε 32 πόντους. Η διαφορά που είχαμε μας επηρέασε πνευματικά, αλλά σίγουρα πρέπει να παίξουμε καλύτερη άμυνα».