Subscribe Now

Trending News

Τα cookies επιτρέπουν μια σειρά από λειτουργίες που ενισχύουν την εμπειρία σας στo now24.gr.
Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies, σύμφωνα με τις οδηγίες μας.
08 Απρ 2020
Αθλητικά

Ιστιοπλοΐα, στίβος και συγχρονισμένη κολύμβηση στο μενού της Κυριακής

Έχοντας μπει στη δεύτερη εβδομάδα των 30ών Ολυμπιακών Αγώνων οι ελληνικές συμμετοχές μειώνονται. Την Κυριακή την αρχή για τα ελληνικά χρώματα κάνει στις 13:00 η Κωνσταντίνα Κεφάλα που μετέχει στον Μαραθώνιο.

Στο Γουεϊμάουθ διεξάγονται οι δύο τελευταίες ιστιοδρομίες (9η και 10) στα RS-X ανδρών, με τον Βύρωνα Κοκκαλάνη να διεκδικεί με αξιώσεις την πρόκριση στη δεκάδα που θα αγωνιστεί την Τρίτη στον αγώνα μεταλλίων (medal race).

Αντίθετα, η Αγγελική Σκαρλάτου θα ολοκληρώσει λογικά τις προσπάθειές της στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, ενώ οι Διονύσης Δήμου και Μιχάλης Πατενιώτης θα μετάσχουν στις κούρσες 12 και 13 της κλάσης 49er (στην οποία γίνονται 15 ιστιοδρομίες και μετά ο αγώνας μεταλλίου).

Την Κυριακή αρχίζει και η συγχρονισμένη κολύμβηση, με τις Δέσποινα Σολωμού και Ευαγγελία Πλατανιώτη να αγωνίζονται στις 17:00 στο τεχνικό πρόγραμμα του προκριματικού στο ντουέτο.

Το βράδυ στις 21:05 ο Κώστας Μπανιώτης μετέχει στα προκριματικά του ύψους με στόχο να περάσει στον τελικό της Τρίτης.

Το πρόγραμμα της 9ης ημέρας των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου (σε ώρες Ελλάδας) έχει ως εξής:

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΣΤΙΒΟΣ

13:00 Μαραθώνιος Γυναικών (τελικός)

21:00 400μ. εμπόδια Γυναικών (προκριματικά)

21:05 Ύψος Ανδρών (προκριματικά)

21:35 Τριπλούν Γυναικών (τελικός)

21:45 100μ. Ανδρών (ημιτελικοί)

22:15 1.500μ. Ανδρών (ημιτελικοί)

22:20 Σφυροβολία Ανδρών (τελικός)

22:40 400μ. Ανδρών (ημιτελικοί)

23:10 400μ. Γυναικών (τελικός)

23:25 3.000μ. στιπλ Ανδρών (τελικός)

23:50 100μ. Ανδρών (τελικός)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ

11:00 Μονό Ανδρών («μικρός τελικός»)

11:45 Διπλό Ανδρών («μικρός τελικός»)

15:00 Μονό Ανδρών (τελικός)

16:15 Διπλό Ανδρών (τελικός)

ΜΠΑΣΚΕΤ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

11:00 Γαλλία-Ρωσία (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

13:15 Ανγκόλα-Τσεχία (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

16:30 Καναδάς-Αυστραλία (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

18:45 Κίνα-ΗΠΑ (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

22:00 Κροατία-Τουρκία (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

00:15 Μ. Βρετανία-Βραζιλία (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

20:00 Προημιτελικός Γυναικών

21:00 Προημιτελικός Γυναικών

00:00 Προημιτελικός Γυναικών

01:00 Προημιτελικός Γυναικών

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

15:30 51 κιλά Γυναικών (φάση «16»)

16:30 60 κιλά Γυναικών (φάση «16»)

17:30 75 κιλά Γυναικών (φάση «16»)

22:30 56 κιλά Ανδρών (προημιτελικοί)

23:30 91 κιλά Ανδρών (προημιτελικοί)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

12:00 Όμνιουμ Ανδρών (4 χλμ. ατομικής καταδίωξης)

12:58 Σπριντ Γυναικών (προκριματικά)

18:00 Σπριντ Γυναικών (1/16 τελικού)

18:34 Σπριντ Ανδρών (προημιτελικοί)

18:48 Σπριντ Γυναικών (1/16 τελικού, ρεπεσάζ)

19:01 Όμνιουμ Ανδρών (15 χλμ. αγώνας σκρατς)

19:38 Σπριντ Γυναικών (1/8 τελικού)

20:06 Σπριντ Γυναικών (1/8 τελικού, ρεπεσάζ)

20:16 Όμνιουμ Ανδρών (1 χλμ. ατομική χρονομέτρηση)

20:47 Σπριντ Ανδρών (αγώνας για θέσεις 5-8)

20:51 Σπριντ Γυναικών (αγώνας για θέσεις 9-12)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

21:00 Τραμπολίνο 3μ. Γυναικών (τελικός)

ΙΠΠΑΣΙΑ

13:00 Ατομικό υπερπήδησης εμποδίων (2ος προκριματικός)

13:00 Ομαδικό υπερπήδησης εμποδίων (τελικός, 1ος γύρος)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

11:00 Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών – Ομαδικό (φάση «16»)

12:30 Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών – Ομαδικό (προημιτελικοί)

14:00 Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών – Ομαδικό (ημιτελικοί)

17:00 Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών – Ομαδικό (θέσεις 7-8)

17:00 Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών – Ομαδικό (θέσεις 5-6)

20:00 Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών – Ομαδικό («μικρός τελικός»)

21:15 Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών – Ομαδικό (τελικός)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:00 Ασκήσεις εδάφους Ανδρών (τελικός)

16:50 Άλμα Γυναικών (τελικός)

17:41 Πλάγιος ίππος Ανδρών (τελικός)

ΧΑΝΤΜΠΟΛ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

11:30 Σουηδία-Νότια Κορέα (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

13:15 Βραζιλία-Ανγκόλα (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

16:30 Μαυροβούνιο-Ρωσία (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

18:15 Κροατία-Μ. Βρετανία (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

21:30 Νορβηγία-Ισπανία (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

23:15 Δανία-Γαλλία (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

ΧΟΚΕΪ (ΑΝΔΡΕΣ)

10:30 Νέα Ζηλανδία-Βέλγιο (Β΄ όμιλος, 4η ημέρα)

12:45 Πακιστάν-Νότια Αφρική (Α΄ όμιλος, 4η ημέρα)

15:45 Ινδία-Νότια Κορέα (Β΄ όμιλος, 4η ημέρα)

18:00 Ολλανδία-Γερμανία (Β΄ όμιλος, 4η ημέρα)

21:00 Μ. Βρετανία-Αυστραλία (Α΄ όμιλος, 4η ημέρα)

23:15 Αργεντινή-Ισπανία (Α΄ όμιλος, 4η ημέρα)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er Ανδρών (ιστιοδρομία 12)

14:00 RS-X Γυναικών (ιστιοδρομία 9)

14:45 49er Ανδρών (ιστιοδρομία 13)

14:45 RS-X Γυναικών (ιστιοδρομία 10)

15:00 Star Ανδρών (αγώνας μεταλλίων)

16:00 Finn Ανδρών (αγώνας μεταλλίων)

16:00 470 Γυναικών (ιστιοδρομία 5)

16:00 RS-X Ανδρών (ιστιοδρομία 9)

16:45 RS-X Ανδρών (ιστιοδρομία 10)

17:30 470 Γυναικών (ιστιοδρομία 6)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

11:00 50μ. πιστόλι Ανδρών (προκριματικά)

11:00 Τραπ Ανδρών (προκριματικά)

14:30 50μ. πιστόλι Ανδρών (τελικός)

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο (προκριματικός, τεχνικό πρόγραμμα)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

12:00 Ομαδικό Ανδρών (προημιτελικοί)

16:30 Ομαδικό Ανδρών (προημιτελικοί)

21:00 Ομαδικό Γυναικών (ημιτελικοί)

ΤΕΝΙΣ

14:00

ΒΟΛΕΪ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

11:30 Αλγερία-Δομινικανή Δημοκρατία (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

13:30 Κίνα-Νότια Κορέα (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

16:45 Μ. Βρετανία-Ιαπωνία (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

18:45 Ιταλία-Ρωσία (Α΄ όμιλος, 5η ημέρα)

22:00 ΗΠΑ-Τουρκία (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

00:00 Βραζιλία-Σερβία (Β΄ όμιλος, 5η ημέρα)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

16:50 Προημιτελικός

18:10 Προημιτελικός

21:00 Προημιτελικός

22:20 Προημιτελικός

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

17:30 +75 κιλά Γυναικών – Α΄ γκρουπ

ΠΑΛΗ

15:00 55 κιλά ελληνορωμαϊκής (προκριματικά)

15:00 74 κιλά ελληνορωμαϊκής (προκριματικά)

15:30 55 κιλά ελληνορωμαϊκής (φάση «16»)

15:30 74 κιλά ελληνορωμαϊκής (φάση «16»)

16:30 55 κιλά ελληνορωμαϊκής (προημιτελικοί)

16:30 74 κιλά ελληνορωμαϊκής (προημιτελικοί)

17:00 55 κιλά ελληνορωμαϊκής (ημιτελικοί)

17:00 74 κιλά ελληνορωμαϊκής (ημιτελικοί)

19:45 55 κιλά ελληνορωμαϊκής (ρεπεσάζ και «μικροί τελικοί»)

19:45 74 κιλά ελληνορωμαϊκής (ρεπεσάζ και «μικροί τελικοί»)

20:25 55 κιλά ελληνορωμαϊκής (τελικός)

20:25 74 κιλά ελληνορωμαϊκής (τελικός)

Related posts