Παρασκεύη, 26 Μαι 2017

Europa League: Η βραδιά της παράτασης (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21 Απρίλιος 2017 - 11:57

-a Μέγεθος κειμένου +A

Screenshot_1Βραδιά γεμάτη θέαμα και αγωνία ήταν η χθεσινή καθώς οι τρεις από τους τέσσερις αγώνες της προημιτελικής φάσεις του Europa League, οδηγήθηκαν στην παράταση με έναν εξ αυτών να φτάνει στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Στο Βέλγιο η Γκενκ φιλοξένησε την Θέλτα σε ένα κλειστό παιχνίδι που για τις ομάδες προείχε να μην δεχτούν γκολ. Στο 62′ η Θέλτα προηγήθηκε όμως αυτό το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ καθώς 5 λεπτά αργότερα η Γκενκ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Οι Ισπανοί πλέον ζουν την μεγαλύτερη πορεία σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση στην ιστορία τους.

Ακόμα ένα παιχνίδι που τελείωσε 1-1 ήταν αυτό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Άντερλεχτ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 10′ αλλά οι Βέλγοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 32′. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τη λήξη με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, η Γιουνάιτεντ με τον Ράσφορντ στο 107′ πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Αναμφισβήτητα το καλύτερο, από άποψης θεάματος ματς, ήταν αυτό της Μπεσίκτας με την Λιόν. Παρόλο που ο αγώνας έληξε 2-1 υπέρ των Τούρκων, το σκορ θα μπορούσε να φτάσει πολύ ψηλότερα μιας και οι δύο ομάδες είχαν δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Στον έξτρα χρόνο της παράτασης δεν κατάφερε κάποιος να σημειώσει το γκολ της πρόκρισης και μοιραία οδηγήθηκαν και οι δύο στα πέναλτι. Οι πρώτες 6 εκτελέσεις ήταν εύστοχες και για τις δύο ομάδες. Το 7ο πέναλτι της Μπεσίκτας χάνεται από τον Τοσιτς η καλύτερα, πιάνεται από τον Γιορίς. Όμως το ίδιο κάνει και ο Ζαλέ. Στη συνέχεια ο Μίτροβιτς χάνει ακόμα ένα πέναλτι για τους Τούρκους δίνοντας την ευκαιρία στον Γκοναλόν να δώσει την πρόκριση στους Γάλλους.

Στο τελευταίο αλλά καθόλου αδιάφορο παιχνίδι της βραδιάς η Σάλκε υποδέχτηκε τον Άγιαξ. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα εφόσον πήραν την νίκη με 2-0. Ο Άγιαξ δέχτηκε κόκκινη κάρτα στο 80′ μένοντας με παίκτη λιγότερο στο πιο καθοριστικό μέρος του αγώνα και μόλις ο Καλιγκιούρι έκανε το 3-0 στο 101′ για την ομάδα της Γερμανίας, η κατάσταση φαινόταν μη αναστρέψιμη. Ο «Αίαντας» όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δύο γκολ το ένα στο 111′ και το άλλο στο 120′ πήρε τελικά αυτός το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.